Dünyanın En Pahalı Yiyecekleri,Nadir Bulunan Yiyecekler

Dünyanın En Pahalı Yiyecekleri,Nadir Bulunan Yiyecekler

1.Fritz Knipschildt’ den Chocopologie

 

Dünyanın En Pahalı Yiyecekleri,Nadir Bulunan Yiyecekler
En pahalı çikolata karışımı Danimarkalı çikolatacı Knipschildt’a ait…Bu çikolataları siyah çikolata ve trüf mantarı kullanarak hazırlıyor.Trüf mantarı çok nadir bulunan bir mantar türü. Bir kutu çikolata değil,bir adedi 250 dolar civarında ve özel sipariş ile sahip olunabiliyor. Dubai de de bu çikolatadan yemek mümkün.
2.Trüf Mantarı

Trüf dünyadaki en pahalı yiyeceklerden biri.Beyazların maliyeti siyahlara göre daha fazla.Matsasuke adlı siyah Japon trüfünün fiyatı 1000 dolar iken beyaz trüf 1400 dolar civarı.En pahalı mantar ünvanı bunlardadır.Ama tabi başka bir siyah trüf mantarı türü olan Perigord için aynı şeyi söylemek mümkün değildir çünkü fiyatı ortalama 1,5 dolardır.

3.Safran

Safran dünyadaki en pahalı baharat olma ünvanını elinde bulunduruyor.Örnek verecek olursak İspanyol safranının 30 gramı 300 dolara satılıyor.1 kilo safran yaklaşık 80 bin safran çiçeğine eşittir.Diğer bir değişle 1 kilo safran 1 dönüm safran tarlasına eşdeğerdir.Bu yüzden bu kadar pahalı ve değerlidir.
4.Beluga Havyarı

Bir Mersin balığı türü olan İran Beluga balığının havyarı dünyanın en pahalısıdır.1 kilogramı 28.850 dolara satılan bu havyar Hazar Denizinde yetişir ve yaşı 60-100 yaş arası olan nadir bulunan albino mersin balığı yumurtasından elde edilir.
5.Wagyu Sığır Eti

Japonya Wagyu bölgesinde üretilen bu etin kaburga bifteğinin maliyeti yaklaşık 12 bin liradır.Peki neden bu kadar pahalı? Sığırlar özel olarak tasarlanmış mezbahalarda özel bir kesim yöntemiyle üretiliyor.Hayvanların bulundukları ortamdan dolayı stres seviyeleri çok düşük.Ancak markanın yaklaşık 20 liraya sunduğu hamburger sürümü de mevcut.
6-Civet Kahvesi – Kopi Luwak

Endonezya-Bali bölgesinde daha yaygın üretilen bu kahve, bir kedi türü olan Misk kedisinin yediği misk meyvelerinin( fasulye,kiraz) sindirim sisteminden hızlı bir şekilde geçtikten sonra dışkı yoluyla atılmasıyla elde ediliyor..Bu aşamadan sonra kahve çekirdekleri titizlikle temizleniyor.Güneşte kurutuluyor,kavruluyor ve demlenerek tüketiliyor.Peki bu kahve ne kadar derseniz? 30 gramı yaklaşık 300 lira.

7.Yubari Kavunu

Japonya’ meyve sebze gerçekten çok pahalı ama Hokkaido adasının meyveleri sebzeleri daha da pahalı.Bu adanın toprağında volkanik küller varmış ve bu sebeple çıkan mahsüllerin çok çok lezzetli olduğu söyleniyor.Bir sonraki Densuke karpuzu da burada yetişiyor ve yubari kavunuyla ortalama bir fiyata sahipler.200 dolar yani 1000 tl’ye yakın ödeme yapmalısınız ki bu kavunu yiyebilesiniz.

8. Densuke Karpuzu

Densuke karpuzu,uzak doğuda yetiştiriliyor.Gördüğünüz gibi fiyatı 200 dolar.Yani yaklaşık 900-1000 lira gibi bir fiyat karşılığında bu karpuza sahip oluyorsunuz.Alır mıydınız?Muhtemelen almazdınız.Japonya’nın Hokkaido adasında yetiştiriliyor ve yılda ortama  100-150 tane mahsul çıkıyor.Yani bu karpuz nadir çıkan ürünlerden.Alıcı buluyor mu derseniz? Kore,Çin ve Japon müşterileri sıraya giriyorlar.

 

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Logo
Enable registration in settings - general