Seul’de Gezilecek 10 yer

10-Dongdaemun Design Plaza (DDP)

DDP’i New York Times , “2015’te Ziyaret Edilecek En İyi 52 Yer” arasında göstermiştir.Burası tasarımla ilgili bir çok şova ev sahipliği yapmıştır ve daha da yapacaktır mutlaka.Ayrıca konferanslar, sergiler,konserler ve başka etkinlikler ve toplantılar için önemli bir yerdir.DDP’nin mimarı dünyaca ünlü Zaha Hadid’dir.Burda bir çok Kore draması çekilmiştir.”You Who Came from the Stars” adlı uzaylı dizisi buna örnektir.Beş bölümden oluşan müzesi olan DDP’de tasarım marketi,sanat salonu,tasarım labaratuvarı gibi pek çok bölüm vardır.

Dongdaemun Tarih ve Kültür Parkı ise, Seul şehrindeki en yeni parktır.

Adres:  Dongdeamun Tarih ve Kültür Parkı İstasyonu (Metro Hattı 2, 4 ve 5), 1. Çıkış

9- Changdeokgung Sarayı

Changdeokgung Dünya Mirası listesinde yer alıyor.Burayı gezmek için rehberli bir tura ihtiyacınız var.İngilizce turlar 10:30 ve 14:30 da oluyor.Korece olanlar ise saat başı oluyor.

8-Myeongdong Alışveriş Bölgesi

Myeongdong,Seul’ün en ünlü ve kalabalık alışveriş yerlerinden biridir.Ünlü markalardan küçük yerel markalara kadar her şeyi bulabileceğiniz bir yerdir.

Ayrıca bir çok aile restoranına,Kore yemeklerinin en güzel örneklerine,Japon yemeklerine ve batı tarzı yemeklere  yine bu bölgede ulaşabilirsiniz.

Kore’nin en ünlü kozmetik markalarının mağazalarına da yine burada ulaşabilirsiniz.

7-N Seoul Kulesi, (Namsan Tower)

Namsan’da bulunan bu güzel kule,1980 yılında açılmıştır ve o zamandan beri kentin simgesidir.Ziyaretçilere muhteşem bir panoramik Seul manzarası sunar.Namsan’ı tırmanmak çok zor olmasa da,teleferiğe binmek manzaranın tadını çıkarabilmenizi sağlar.

6-Bongeun-sa Tapınağı

Seul’ün lüks bölgelerinden biri olan Gangnam’ın kalbinde bulunan bu Budist tapınağı 794 yılında inşa edilmiştir. Her yıl 9 Eylül’de burada Budist ayinleri yapılır.Tapınağın etrafı Budist felsefesini ifade eden semboller ile süslüdür.Giriş ücretsizdir.Budist yemeklerini burada tadabilirsiniz.

5-Seoullo 7017 Parkı

1970’li yıllarda bir yol yapılıyor ve bu yol daha sonraları yaya trafiğine kapatılarak,Seoullo 7017 Parkı adını alıyor.70 sayısı 70’li yıllardan gelirken,17 sayısı ise parkın 17 metre yükseklikte olmasından adını alıyor.Seul’un kalbindeki birkaç yeşil alandan biri. Burada çiçek ve ağaç çeşitleri de dahil olmak üzere yaklaşık 24.000 bitki yetiştirilmekte.Hafta sonları konserler ve sergiler olan parkta çocuklar için de çok güzel etkinlikler yer alıyor.

4- Buchchun Hanok Köyü

Bukchon bölgesi, Seul’de 600 yıllık geçmişi olan geleneksel bir yerleşim alanıdır.Neo-Konfüçyüsçülük görüşlerini,felsefesini yansıtıyor.
Köyde yaklaşık 860 geleneksel Kore evi bulunuyor.Bu evler günümüzde cafe,pansiyon,restoran ve benzeri şekillerde hizmet veriyor.Bu köyü gezdiğiniz taktirde Kore’nin geleneksel kültürünü tanıma ve daha iyi anlama fırsatı bulabilirsiniz.

3-Gyeongbokgung Sarayı

”Kuzey Sarayı” olarak adlandırılan saray,Seul’de bulunan 5 saray içerisinde en beğenileni olmaya devam ediyor.Giriş ücretlidir.3000 won yani yaklaşık 10 liradır.

2-Everland

Everland, Güney Kore’nin  en büyük parkıdır.100 hektardır.Her yıl 9 milyona yakın ziyaretçisi olmaktadır.Dünyanın en güzel 4. tema parkı olarak gösterilmektedir.Everland,çok güzel bahçe ve çiçek düzenlemeleriyle de biliniyor.

1- Lotte Dünyası

1989 yılında açılan Lotte Dünya’sı dünyanın en büyük kapalı oyun parkıdır.Bu bağlamda Guinness Dünya Rekoru elindedir.Bu park,tüm yıl boyunca açıktır.

 “Magic Island” adında bir açık hava  parkı  da bulunur.Ayrıca yapay bir adası,alışveriş merkezleri, lüks bir oteli,  Kore müzesi, spor tesisleri ve sinemalar da yine burada bulunmaktadır.8 milyondan fazla ziyaretçisi vardır.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Logo
Enable registration in settings - general