Osaka’da Gezilecek Yerler

Osaka’da Gezilecek Yerler

Osaka,Tokyo’nun ardından Japonya’nın ikinci en büyük metropol kentidir. Yüzyıllardır Kansai bölgesinin ekonomik gücü olmuştur. Osaka, eskiden Naniwa adıyla anılıyordu ve Japonya’ya başkentlik yapmıştı.

1.Osaka Kalesi

1586 yılında yapılan  Osaka kalesinin inşası,sadece üç yıl içinde tamamlanmıştır. Ünlü Japon siyasetçi ve savaşçı Toyotomi Hideyoshi tarafından yaptırılması emredildi ve o dönemde Japonya’nın en büyük kalesiydi. Neredeyse tüm Hideyoshi askerleri komutanlarının bu emriyle, kalenin yapımı için,taş taşıyarak katkıda bulundular. Bunların en büyüğü,General Kato Kiyomasa’nın Shodo adasından getirdiği güney girişinin yakınında bulunan,yaklaşık 6 metre yükseklikteki taştır.Hideyoshi’nin 1615’te yenilgiye uğratılmasından sonra, kale düşmanları tarafından yıkıldı, Ancak,prestij nedeniyle Tokugawa şogunleri tarafından yeniden inşa edildi. Kale yıkılıp yeniden yapıldıktan sonra yine yıkıldı. 1931 yılında bugünkü şekliyle yeniden inşa edildi. Muhteşem bir Osaka manzarasına sahiptir.
Adres: 1-1 Osakajo, Chuo Ward, Osaka, Osaka Bölgesi 540-0002

 2.Ulusal Sanat Müzesi

Osaka Ulusal Sanat Müzesi (Kokuritsu Kokusai Bijutsukan),şehir merkezine sadece birkaç dakika uzaklıkta eşsiz bir yeraltı sanat müzesidir. Tosabori ve Dōjima nehirleri arasındaki küçük bir ada olan Nakanoshima üzerinde bulunur.. 1977 yılında açılan bu önemli sanat galerisi, önde gelen uluslararası sanatçılardan Picasso ve Cézanne ve Japon sanatçılardan Kuniyoshi ve Foujita’nın örnekleri ile birlikte birçok önemli eser ve heykelin bulunduğu büyük bir koleksiyona sahiptir. Sanat sizin ilgi alanınız olmasa bile, müzenin dışındaki olağanüstü çelik yapı bile ziyarete değer.
Resmi site: www.nmao.go.jp/en/index.html
Adres: 4-2-55 Nakanoshima, kita-ku, Osaka, 530-0005

3.Shitennō-ji Tapınağı

Japonya’nın ilk Budist tapınağıdır. Yüzyıllar boyunca defalarca yeniden inşa edilmiş olsa da (en son yapılanma 1960’larda gerçekleşti), güzel tapınak en eski dini alan olmaya devam ediyor. Bu tapınak gezisinin en önemli tarafı ise güzel heykelleri ve tabloları.Ayrıca komplekste derslik, öğretmen alanı, bir eczane ve hastane ile hoş bir bahçe bulunmaktadır.
Adres: 1-11-18 Shitennoji, Tennoji Ward, Osaka, Osaka Prefecture 543-0051

4. Osaka Akvaryumu Kaiyukan

Tatlı su türleri, yerli sürüngenler ve memeliler de dahil olmak üzere çeşitli Japon deniz canlılarını görebileceğiniz akvaryumda Pasifik Okyanusu ve Antartika’nın yanı sıra Great Barrier Reef  (Avustralya)ve Monterey Körfezi (Kaliforniya) gibi bölgelerin çeşitli deniz canlılarını da görebilirsiniz.Akvaryum, 27 tanka sahiptir, en büyüğü dokuz metre derinliğindedir ve köpek balıklarını da içeren büyük deniz yaşamını kolayca barındırabilir.Keşfedilmeye değer!
Adres: 1-1-10 Kaigandori, Minato Ward, Osaka, Osaka Prefecture 552-0022
site: www.kaiyukan.com

5.Üniversal Stüdyo Japonya

Üniversal Stüdyo Osaka’nın en yeni cazibe merkezlerinden biridir. Şehrin en işlek yerlerinden biridir ve her yıl yaklaşık 10 milyon kişi burayı ziyaret etmektedir… Dünyadaki sadece dört Üniversal tema parkından bir tanesidir. Son eklemeler arasında eğlenceli bir roller coaster vardır. Aslında bu roller coaster, zaman zaman geriye doğru ilerliyor ve bu yüzden çok ziyaretçi alıyor. Örümcek adamla alakalı bölümler de bulunuyor ve daha küçük yaştaki çocuklar için mükemmel bir alan oluşturuyor. Benzersiz Japon temalı eğlence karakterleri bulunan stüdyoyu görmenizi tavsiye ederiz, Universal Cool Japan alanındaki oyunları ve TV şovlarını görmek isteyeceksiniz.  Monster Hunter ve One Piece Premier Show ,Harry Potter Büyücü Dünyası daha sayamadığımız pek çok eğlenceli şovlar bulunuyor.

6.Umeda Gökyüzü Binası

Müzeleri ve sanat galerileri bulunan bu bina,çarpıcı mimarinin yanı sıra, Osaka, modern mimarinin diğer güzel örneklerini de taşıyor. Aslında bu modernliği ile Japonya’yı çok iyi yansıtıyor.Osaka için bir simge niteliğinde. İki kuleyi merdivenle birbirine bağlayan bu yapı, inanılmaz bir manzaraya sahiptir.170 metre yüksekliğindedir.Modern mimariyi sevenlerin ilgisini çekeceğini düşündüğümüz bu yapıyı görebilmenizi umuyoruz.

7.Tennoji Parkı ve Hayvanat Bahçesi

Tennouji Parkı (Tennōji Kōen) Osaka’nın en büyük yeşil alanıdır.Birçok kokulu çiçek vardır ve ilkbaharda kiraz çiçekleriyle dikkat çekmektedir.Sadece kiraz çiçekleri için binlerce turist gelmektedir.Eğlenceli heykelleri bulunan parkın göletleri ve köprüleri de bulunmaktadır.1915’te açılan Tennōji Hayvanat Bahçesi ile de, aslanlar, zürafalar ve filler de dahil olmak üzere Afrika’dan bir çok hayvanı barındırmaktadır.
Adres: 1-108 Chausuyamacho, Tennoji-ku, Osaka

 8. Osaka Bilim Müzesi

Bir su kenarında adeta bir gemi gibi duran Osaka Bilim Müzesi çocuklarla  seyahat edenler için keyifli bir gezi imkanı sunacaktır.. 1989 yılında Ulusal Sanat Müzesi’nin üzerinde açılan müzede, astronomiden enerji kaynaklarına (ülkenin ilk planetaryumundan da övünen) her şeyi kapsayan,bilimle ilgili interaktif sergiler yer alıyor. Barışa adanmış bir müze olan Osaka Uluslararası Barış Merkezi (Ōsaka-kokusai-heiwa-sentaa) de görülmeye değer.Ünlü Kıyamet Günü Saatinin kopyası burada bulunmaktadır.

9.Tempozan Dönme Dolabı

 

Bu dönme dolap bırakın Osaka’yı Asya’daki en büyük cazibe merkezlerinden biridir.Özellikle bulunduğu Tempozan Limanı’ndan Osaka’nın en güzel manzaralarını sunan bu büyük Tempozan Dönme Dolabı 112 metreden uzundur ve 100 metreyi kapsayan bir çapa sahiptir.1997’den beri faaliyet gösteren dönme dolap,gece boyunca çeşitli renklerle aydınlatılır.Çok keyif verici, heyecan verici bir 17 dakikalık yolculuk sunar.Hava tarafından dikte edilir. Sıcak İpucu: Heyecan arayanlar, Osaka Körfezi’ndeki muazzam bir manzara için  özel dönme dolap araçlarından birini tercih edebilirsiniz.
Adres: 1-1-10 Kaigandori, Minato Ward, Osaka, Osaka Prefecture 552-0022

 

 

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Logo
Enable registration in settings - general