Kuzey Kore Hakkında Az Bilinen Gerçekler

Kuzey Kore Hakkında Az Bilinen Gerçekler

Kuzey Koreyi biliyoruz.Halkın yararına olsun ya da olmasın herşeyi yapan bir ülke.Kuzey Kore uzun yıllar gizlilik içinde var olan bir ülke olmuştur.Bir çok insanın seyahat etmeyeceğini düşündüğümüz ülke aslında 2014 yılında 100 bin turist almıştır.Bu şaşırtıcı orandan daha da şaşırtıcısı 2020 de 20 milyon turist beklentisi içerisinde olmaları.Her ülkenin kendine has bilinirlikleri,sevilen yiyecekleri vs. varken,Kuzey Kore Nükleer silah peşinde olan ve füze denemeleri yapan bir ülke olarak biliniyor.

Kuzey Kore le ilgili en ilginç bilgilere bir göz atalım;

1.Üç Kuşak Ceza kuralı

Aileden birisinin siyasi suç işlemesi halinde,korkunç bir durum söz konusu.Ceza evine gönderilen suçluyla beraber 3 kuşak da aynı kaderi paylaşmak durumunda.Ebeveynleri ve çocukları… Bu üç nesil ceza kuralı 1950’lerde Kim Il-Sung tarafından başlatılmıştır.

2.Kendi Takvimleri Var

Kuzey Kore’nin 2017 yılında olduğunu mu düşünüyorsunuz? Onlar 106 yılındalar!  Neden mi? Çünkü Kuzey Kore lideri Kim Il-sung 1912 doğumlu.9 Eylül 1997 yılında yürürlüğe koydukları bu takvim,yaygın olarak kullanılan Gregoryen takviminden tabi ki sapmış.Şaşırdık mı?

3.  Dünya Kupası (2010) Tezahüratlarını Çinlilere Yaptırmaları

Kuzey Kore’den bir tatil için bile ayrılmak yasak, bu nedenle Güney Afrika’daki 2010 Dünya Kupası sırasında ülkelerini desteklemek için geldiği düşünülen Kuzey Koreliler aslında Çinli aktörler. Olabildiğince vatansever görünüp, rol yapmaları istenen Çinliler Koreli gibi davranıyor.

4.Lider Kim Jong,Gençlere Kendi Saç Stilini Öneriyor

Dünyanın en acımasız liderlerinden biri olarak ün kazanan Kim Jong,gençlerin saç stilinin kendi saçlarıyla aynı modelde olmasını istiyor. Bu kuralın ne kadar sıkı bir şekilde uygulandığı tam bilinmesede, genç erkeklerin esrarengiz liderleriyle aynı saç biçimini almaya teşvik edildiği iddia ediliyor. Şüphesiz ki hepsi bu fikri sevmek zorunda.

5.Az Sayıda Vatandaşın İnternete Erişimi Var

Dünyada milyonlarca insan internet kullanırken,Kuzey Kore’de durum böyle değil. Halk sadece 25 web sitesine erişebiliyor.Bu web siteleri de;yaşlı bakımı,yemek pişirme tarifleri gibi siteler.Erişebiliyor derken yanlış anlaşılmasın,herkes evine bilgisayar alamıyor.Hem izin alınması gerekiyor,hem de bilgisayarlar orada çok pahalı.Ülke nüfusu yaklaşık 25 milyon ve buna rağmen,yalnızca birkaç bin kişinin evde internet kullanma hakkı var.

6.Yolların Çok Azı Asvalt

150.000 kişi kapasiteli ,dünyanın en büyük stadyumuna sahip olan Kuzey Kore’de, bunun tersine, yolların sadece %3’ü,hatta daha azı asfalt kaplı.Gerçi fotoğraftan da anlaşılacağı üzere,herkesin arabası yok,Üst düzey askerler ve önemli aileler hariç araba kullanımı da kısıtlı.

7.Seçim

Kuzey Kore’de totaliter bir rejim uygulansada gülünç bir şekilde  her beş yılda bir seçim yapılıyor. Elbette,seçimde tek  bir seçenek var (psikolojik olarak hiç oy kullanmayacağınızı düşünmüyorsunuz,heralde amaç bu).Tabi ki demokrasi yok. Sadece lider Kim Jong yarışıyor bu seçimlerde.

8.Güney Koreli yönetmeni kaçırıp film yaptırdılar

Ünlü Güney Koreli yönetmen ve film yıldızı eşi,sinemaya meraklı olduğu bilinen Kuzey Kore lideri Kim Jong-İl’e film yapmaları için kaçırılmış.Bunun nedeni Kuzey Kore’nin,bazı konularda bilgili,yetişmiş elamanı yok ve zaman zaman böyle kaçırma durumları ile gündeme geliyor.Tabi ki iddiaları kabul etmiyorlar.Hong Kong’da ıssız bir eve götürülen ünlü yönetmen ve eşi , Kuzey Kore’ye götürülerek tam 8 yıl esir tutuluyor ve zorla film yaptırılıyor.Zamanında bir piyanistte kaçırılıyor fakat o daha şanslı,hemen kurtuluyor.13 Japonun da kaçırıldığı iddia edilmişti.Kuzey Kore bunu kabul etti ve Tokyo ile aralarında bu konuyla alakalı görüşmeler oldu.Yine 500’den fazla Güney Koreli’nin de kaçırıldığı iddialar arasında.Bunların kıyı bölgelerde yaşayan balıkçılar olduğu konuşulmuştu.

9.Güney Kore sınırında sahte bir kasaba inşa ettiler

Güney ve Kuzey Kore arasındaki silahsızlaştırılmış bölgede, okul, evler, hastane ve dükkanlar gibi aslında olması gereken, görünüşte her şeyi güzel bir kasaba bulunmaktadır. Durum  şu ki aslında orada kimse yaşamıyor… Kuzey Kore’nin,Güney Kore’ye, Kuzey’deki  yaşamın ne kadar muhteşem olduğunu göstermeye çalıştığı anlaşılıyor.Kendilerinin ”Barış Köyü”  diye adlandırdıkları bu köy Dünyanın geri kalan kısmı tarafından ‘Propaganda Köyü’ olarak adlandırılıyor..

10.Belirli tarihlerde doğum gününe izin verilmiyor

Kuzey Kore’de eğer bir kişi 8 Temmuz veya 17 Aralıkta doğduysa,bu kötü şans.Çünkü bu tarihlerde doğum günü kutlamasına izin verilmiyor. Kuzey Kore’nin ikinci en büyük liderleri Kim Jong-il ve Kim Il-sung sırasıyla 8 Temmuz ve 17 Aralıkta öldü. Bu nedenle bu tarihlerde hiç bir kutlama yapılamıyor.

 

 

1 Comment
  1. Ne olacak bunların bu hali

Leave a reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Logo
Enable registration in settings - general