Hong Kong’da Gezilecek 9 Yer

Hong Kong doğu ile batı arasındaki sofistike bir kaynaşma noktası. Asya’nın mutfak başkenti olarak tanınan Hong Kong, alışverişte de elbette ki bir numara. Gece hayatının da popüler olduğu Hong Kong’da kendinize uygun bir yer mutlaka bulabilirsiniz. Gezilecek sonsuz yer seçeneği olan Hong Kong’un en popüler yerlerine birlikte bir göz atalım.

1-Victoria Zirvesi

552 metre yükseklikteki Victoria Dağı , Hong Kong adasında ki en yüksek yerdir. Öyle ki şehrin tüm siluetine bu noktadan hakim olursunuz.

125 yaşındaki zirve tramvayına binmek size muhteşem bir görsel deneyim sunacaktır. Bu 8 dakikalık yolculuk, Hong Kong adasının gökdelenlerini, yemyeşil ağaçlarını ve yürüyüş yollarının geniş manzaralarını görmenizi sağlayacaktır.

Geceleride göz kamaştırıcı bir ışık galaksisi olan Hong Kong’un güzel gece görüşünün keyfini çıkarabilirsiniz.

2- Yıldızlı Feribot

Yıldız Feribot, Victoria Limanı’nın  manzarasının keyfini çıkarmanın en iyi yollarından birisidir . Yıldız Feribot, Hong Kong adasından Kowloon’a  gelen yolcuları taşımak için kullanılıyor. 1888’den beri taşımacılık yapılıyor.

Kowloon Yarımadası’ndaki Tsim Sha Tsui İskelesi’nden Hong Kong adasında ki Orta İskeleye veya Wan Chai İskelesine gidebilirsiniz. En kısa sefer 7 dakika sürer ve 0,25 ABD doları yani yaklaşık 1 lira tutar.

3-Okyanus Parkı (Ocean Park)

Hong Kong’a yapılan herhangi bir ziyarette, dünyaca ünlü Ocean Park’ı atlamamalısınız.Park, Dünyanın 7 En Sevilen Eğlence Parkı ve Forbes tarafından dünyanın en çok ziyaret edilen ve en çok turist alan yerlerinde de ödül kazandı. Büyük Akvaryum, nadir ve egzotik yaban hayatı manzaraları sunan  Okyanus Parkı, 5.5 metre çapında dünyanın en büyük akvaryum kubbesine sahiptir. Akvaryum deneyimi, 400 tür binlerce balık, Reef Tüneli ve deniz yıldızlarını görmek için büyük bir şans.Konuklar denizin yamacında dev pandalar, kırmızı pandalar ve nesli tükenmekte olan Çin Dev Salamander’i görür,Dev Panda Macerası’na katılabilirler. Ayrıca Kuzey ve Güney Kutbu’yla ilgili özel programlar da bulunmaktadır. Ocean Park,Hong Kong’un diğer popüler tema parklarıyla yarışıyor.

4-Büyük Buda (Tian Tan Buddha Heykeli)

Bu 34 metrelik yükseklikteki “Büyük Buda” , heykeli 1993’de inşa edilidi.1993’e kadar oldukça tenha bir yer olan Lantau Adası Büyük Buda’dan sonra oldukça  hareketlenmiş.Heykel Po Lin manastırının üzerinde oturuyor.Buda’nın dünyadaki en büyük heykeli olduğu düşünülüyor ve tamamlanması tam 12 yıl sürmüş.. Erken uyanıp,gidebilenler bir rahibin rehberliğinde Sabahları ilk önce Lantau Tepesine tırmanabilir ve güneşin manastırın üzerinde yükselmesini izleyebilirler. Hong Kong’un tek çay tarlaları bu manastırın güneyinde bulunur.

5-Yıldızların Caddesi

Hong Kong’un dövüş sanatları ustalarına, büyük Bruce Lee gibi en ünlü film yıldızlarından bazılarına saygı amaçlı yapılan bu yol 2004 yılında açıldı.Tsim Sha Tsui kıyısında ilerlenen tam bir gezi yolu. Hollywood’da Walk of Fame benzeri Çinli sanatçılara adanmış yıldızlara sahiptir . Yıldızlar Caddesi, bölgedeki az sayıdaki açık alanlardan biri olduğu için yürüyüş, koşu için popüler bir yer. Akşamları limanın karşısındaki Symphony of Light gösterisini izlemek için harika bir yer. Gösteriye eşlik eden müziği duyabileceğiniz bir yer bulduğunuzdan emin olun.

6-Victoria  İş Merkezi Bölgesi

 

Burada dolaşırken, Hong Kong’un neden dünyanın en büyük finansal merkezlerinden biri olduğunu daha iyi anlarsınız . Bu semtte birkaç sömürge binası görebilirsiniz, ancak bu yaşlı yapılar  çevrenizde yükselen gökdelenlerle birlikte yeni şehre büyük bir katkı sağlamışlardır. İnsanlığın bu modern harikalarına hayret edersinizYakınlardaki Hayvanat Bahçesi ve Botanik Bahçeleri’ni veya bir zamanlar Hong Kong’un en yüksek binası olan ünlü Çin Bank of China gökdelenini ziyaret edebilirsiniz.Orası hala en yüksek binalarından biridir. Man Mo Tapınağı’nı ziyaret edebilirsiniz , Hong Kong Adası’ndaki en büyük ve en eski Çin tapınaklarından biridir.

7-Wong Tai Sin Tapınağı

Kowloon’da bulunan orijinal tapınak 1920’de inşa edilmiş özel bir yapıyken,1968 yılında  yeni bir binayla değiştirildi. Tapınak, halkın at yarışlarında iyi şans getirdiğini düşündükleri ve  bir hastalık şifacısı olarak gördükleri Taocu tanrı Wong Tai Sin’i onurlandırmak için inşa edilmiştir. Her sonbaharda bu tapınakta bir festival yapılır. Tapınak kompleksi, Üç Azizler Odası , İyi Dilek Bahçesi ve Konfüçyüs ile onun 72 öğrencisine ayrılan başka bir salon da dahil olmak üzere birçok binadan oluşur .

  8-Tsim Sha Tsui

Tsim Sha Tsui, Kowloon’un güneyinde bulunan alışveriş ve eğlence merkezidir.Hong Kong’luların tarzını beğeniyorsanız,gezebilirsiniz.Tsim Sha Tsui bölgesi, Hong Kong’un kalbinde konuşan bir kültür ve ticaret eritme potası. Nathan Road , büyük restoranları, butikleri ve diğer benzersiz satıcıları bulacağınız bir bölgedir. Mahallenin güney ucunda, Hong Kong’un simgesi olan eski Kowloon-Canton Demiryolu Saat Kulesi’ni bulacaksınız .

9-Repulse Koyu ve Plajları

Hong Kong, tam olarak plaj tatiliyle eş anlamlı değildir, ancak gezi arasında kim küçük bir güneş ve kum istemez? Repulse Körfezi’nde ki plaj, ülkede en popüler olanıdır ve burada geçirilen bir gün Hong Kong’un kendine özgü lüksünü yansıtır. Burası, Hong Kong tarzını tam manasıyla anlatan bir yerdir.Ziyaretçiler, sahildeki Hong Kong Life Saving Society kulübündeki geleneksel Çin mimarisine bakabilir ve Repulse Koyundaki sömürge etkilerini net anlayabilirler.Ayrıca harika yemekler ve alışveriş seçimleri de sunulmaktadır.

Yine günübirlik gidilebilecek derecede yakın olan başka bir yer Büyük Wave Körfezidir. Burada, su hafifçe U şeklindeki büyük bir koya doğru akar.Şehre geri dönmek için otobüsler ve taksi mevcuttur. Sahilde bir gün geçirirken,harika bir yemek yemek için Shek O Plajı’nı kontrol etmeyi unutmayın . Toplu taşıma araçları ile de kolayca erişilebilir.

 

1 Comment

Leave a reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Logo
Enable registration in settings - general