Dünyanın En Tehlikeli 10 Yolu

10-The Stelvio Pass, İtalya

Doğu Alpleri’nde bulunan doğal dağ geçidi, 48 eğriye sahip.Dik eğimli ve dar yollarla dolu.Yolun uzunluğu 9045 feet.Heyecan arayan sürücüler için popüler bir destinasyon. 180 derecelik köşeleri tehlikeli.Kışın buzlu olduğundan,kaygan yollarda yanlış bir hamle sizi kayalıklardan indirebilir.

9-Luxor-al-HurghadaYolu-Mısır

Bu yol boyunca giderseniz korkmanız gereken doğal felaketler veya yolun virajları değil! Kötü insanlar! Bölge eşyalarını çalmaya niyetli haydutlarla dolup taşıyor ve bu süreç içinde ölürseniz de umurlarında değil.Birçok şoför, araçlarını “gizlemek” için farlarını açmadan yola devam ederler ki bu çok tehlikelidir.

8-Sichuan-Tibet Otoyolu, Çin

 

Heyelanlar ve çığlarının yaygın olduğu Chengdu ile Tibet arasındaki  Sichuan-Tibet Otoyolu şüphesiz riskli bir yol.Her 100.000 sürücünün korku duymasından dolayı 7,500’den fazla ölüme neden olan bir yol… Kayalıklar, çığlar ve kötü hava sebebiyle kesinlikle dikkatli olunması gereken tehlikeli bir yol.

7-Skippers Canyon Road, Yeni Zelanda

Yeni Zelanda’da bulunan İskele Kanyonu Yolu, inanılmaz derecede korkutucu bir yol, çünkü uçurumun en uç noktasının ortasında çok dar bir kesim yapılmış. Bu  yolda araba sürmek için aslında özel bir izin gerekiyor. Yeni Zelanda’da araba kiralama şirketlerinin sigorta teklifi vermeyi reddettiği iki yoldan biri.  Yol, muazzam derecede deliklerle doludu ve bu listede yer alan pek çok yol gibi, koruma ve rehberlik sunacak bir korkuluğu malesef ki yok.Daha da kötüsü, 26 km’lik çakıl yol çok dar olduğundan, diğer araçların ters yönde güvenli bir şekilde geçmesine izin vermek için araçların 3 km’ye kadar geriye gitmek zorunda kalması mümkün.

6-Zoji Geçidi, Hindistan

Zoji Geçidi, Ladakh ve Keşmir arasında hayati bir bağlantı oluşturuyor. Yaklaşık 3,528 metre yükseklikteki bu yol  genellikle kış aylarında kapanıyor.Ancak bu geçit, Ladakh halkını dünyanın geri kalanına bağlayan bir can simidi konumundadır.

5-Guoliang Tünel Yolu, Çin

Muhtemelen bu listedeki diğer yollar kadar ölümcül bir yol değilse de, Guoliang Tünel Yolu, kesinlikle korku faktörüne sahiptir. Kelimenin tam anlamıyla bir dağın yamacında oyulmuş bu yol  1.2 km uzunluğundadır, 1970’lerde Guoliang köyündeki Taihang Dağları’ndan yolcuları alabilmek için yapılmıştır… İnşaat sırasında birçok işçi ölmüştür.  Sürücülere,yavaş gitmeleri önerilir, ancak bu ürpertici tünel, dikkatli insanlara bile korku vereceği için yine de tehlikelidir. Klostrofobik tünel diye de anılır.Uçurumdan kesilmiş 30 “pencere” vasıtasıyla Çin manzarası sunan bu tünel ,sadece dünyanın en dik yollarından biri değildir, aynı zamanda bölgenin en popüler turistik yerlerinden biri haline gelmiştir.

4-Afganistan-Kabil-Jalalabad Yolu

Kabil ile Celalabad arasındaki 64 km yolun Taliban saldırılarına açık olması aslında bu yol için en tehlikeli şey değil. Tabii ki pusu ve intihar saldırısı riski oldukça yüksek, ancak uzun yol çok tehlikeli sürüş koşullarına sahip. Çoğu sürücünün kendi güvenliği için gözle görülür ihmalleri var.

3-Br-116 Yolu, Brezilya

Rodovia de Morte, Brezilya’da ”Ölüm Otobanı” olarak bilinir. Bu yolu tehlikeli yapan şeyler, yılda 200’e kadar büyük kazalara neden olan dengesiz hava durumu ve de vahşi uçurumları.Bu yolu süper tehlikeli yapan şey bir şey daha var! Çok fazla çetenin, haydutların yoğun olarak yol boyunca birçok noktada durmaları ve geçenlere zarar vermeleri.

 

2- Kuzey Yungas Yolu, Bolivya

Kuzey Yungas Yolu  “ölüm yolu” lakabını hak etmiştir.La Paz şehrinden Coroico şehrine kadar uzanan yolda her yıl 200 ila 300 yolcunun öldüğü tahmin ediliyor.Dar geçit ancak  tek bir araç için yeterli alana sahip ve Coroico yakınlarındaki Amazon yağmur ormanına inerken, 15.260 ft’den 3.900 ft’e kadar yükseklik değişiyor. Yolcular iklim farklılıklarıyla uğraşmak zorunda kalıyorlar.Kasım ve Mart aylarında yağmur, sis ve çamur eksik olmuyor. Ölüm yolu artık trafiğe kapatılmış ve turistik amaçlı kullanılıyor.

1-Bayburt D915 Yolu(Derebaşı Virajları-Rus Yolu)

1916 yılında Rus askerleri tarafından yapılan bu yol,Trabzon’la Bayburt’u birleştiren ilk yol ve 2 bin 35 metre yüksekliğinde,Soğanlı Dağı eteklerinde bulunuyor.Bazı virajların tek seferde dönülemediği belirtiliyor.Yolu Ruslar yaptığı için ”Rus Yolu” da denilen D915,bir kaç yabancı web sitesinde de Dünyanın en tehlikeli yolu  olarak gösteriliyor.Yolu tanımlarken ”Sözler ve fotoğraflar ne kadar tehlikeli olduğunu anlatamaz” demişlerdir.

 

 

5 Comments
  1. Bildiğim kadarıyla Bayburttaki yolu Rus askerleri Türk köylülere yaptırmış.

  2. ADRENALİN

  3. Bolivya’dakinde kalbim durur heralde

  4. süperrrrrrr,ben hepsini görmek isterdimmm

  5. 2012 yılında temuz ayında ben bu Derebaşı virajları da(Rus yolunda) geçtim Trabzon un ilçesi Çaykara ile Bayburt arası olan bir yoldur gerçekten korkutucu bir yoldur ancak bazı yerlerde iki araç yan yan geçebilir harici mümkün değil Bayburt yaylasına çıktığında sis bulutların üstünde kendini görürsün rakım 2000 bin üstünde bir rakım

Leave a reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Logo
Enable registration in settings - general