Dünyanın En Güzel Parkları

 Büyük Metropol şehirleri insana daima heyecan verir.Harika yiyecek, alışveriş ve kültür deneyimlerinin yanı sıra,çok çeşitli insanlarla  karşılaşma fırsatları sunar.Gittiğimiz ülkelerde o kadar çok gezeriz ki,ara verip dinlenme ihtiyacı duyabiliriz.Büyük şehirlerin bir çoğunda sizi şarj edecek,dinlendirecek muhteşem güzellikte parklar bulunuyor.Sizler için en güzel parkları derledik.İşte onlar;

1-JARDIN DU LUXEMBOURG – PARİS

Fransa’nın başkenti Paris’in 6. Bölgesinde yer alan Jardin Du Luxembourg 1612’de kuruldu. Görülüyor ki 400 yıl sonra bile hala dünyanın en güzel parklarından biri.Bu fevkalade parkta birçok çeşme var.Muazzam heykellerin de bulunduğu parkta bunların yanı sıra Marie De ‘Medici’nin yaşadığı Palais de Luxembourg bulunuyor.Göz alıcı parkın çok bakımlı olması da dikkatlerden kaçmıyor.

2-VİLLA DORIA PAMPHILI – ROMA

Bir zamanlar Pamphili ailesine ait olan Villayı çevreleyen bahçenin çarpıcı bir peyzaj düzenlemesi vardır. Eskiden bir soylu aileye ait olan bahçe artık halka açıktır. Pamphili ailesi  villayı, 1630’da satın aldı.Aslında bu park, turistlerin değil, yerli halkın uğrak yeri olduğu için onlar için çok değerlidir.Turistler için de kentin birçok turistik yerini gezdikten sonra rüzgarlı ve  temiz hava alabilecekleri mükemmel bir ortam sağlar. Parkta, zaman zaman güzel çam ağaçlarının gölgesinde bazı konser ve performanslar da olabiliyor.

3-CENTRAL PARK – NEW YORK

Central Park, kuşkusuz dünyadaki en ünlü park olmalı. Manhattan’ın ortasında yer alan bu güzel park, birçok TV şovunda ve filmde yer almıştır ve muhtemelen daha da alacaktır.Her yıl parkı ziyaret eden yaklaşık 42 milyon insan olduğu biliniyor.Çevresinden sarı taksilerin aktığı bu park elbette ki cennet gibi.

4-HYDE PARK – LONDRA

Dünyadaki güzel parkların listesinde muhteşem Hyde Park olmadan olmazdı. Londra’nın merkezinde bulunan  Hyde Park, 1536’da o zaman Kral  olan VIII. Henry  için bir av sahası olarak kuruldu.Hyde Park, insanlara Londra’nın inanılmaz temposundan büyük bir kaçış imkanı sağlıyor.Turistler de çok fazla ziyaret ediyorlar.

5-GRIFFITH PARK – LOS ANGELES

 

Los Angeles’ta yürüyüş yapmak için güzel patikalar bulunan şaşırtıcı yürüyüş yollarına sahip parkın içinde ünlü Griffith Gözlemevi bulunuyor. Bu park aynı zamanda Los Angeles’ın en iyi manzaralarından birine sahip.Hollywood Sign’ı buradan görebilirsiniz. Park ayrıca filmlerde ve medyada sıklıkla yer alıyor.Son zamanlarda İngiliz lüks moda markası Burberry’de burada  bir defile düzenledi.

6- SHİNJUKU GYOEN–JAPONYA

Bu güzel park başkent Tokyo’da bulunuyor.1772 yılında yapılmış fakat kullanım olarak 1906 deniyor.20.000’in üzerinde ağaç bulunan parkta 1.700’den fazla farklı tropikal ve subtropikal bitki türü bulunuyor.

7-PARK GÜELL-BARCELONA

Bu bahçe kompleksi 1900-1914 yılları arasında yapılmış. Katalan mimari Antoni Gaudi’nin özgün eserleri bu parkta bulunuyor.Parkta alışılmadık güzellikte mozaikler var.

8-PARK IBİRAPUERA- SAO PAULO

Bu 545 dönümlük park, Latin Amerika’nın en büyük parklarından biridir ve Sao PAULO Üniversitesi Çağdaş Sanat müzesi,planetaryum ve birden çok oditoryumlar sunmaktadır.

9-YILDIZ PARKI (Korusu) – İSTANBUL

Bu muhteşem güzellikteki,görkemli park ,Beşiktaş semtinde Yıldız tarafında bulunuyor.Güzel bahçeleri,yeşilin tonlarının en güzellerinin bulunduğu ağaçları,havuzları ve dinlenme yerleri ile dikkat çeken parkta 400 yıllık ağaçlar mevcut.

10-EMİRGAN KORUSU

Emirgan Korusu,42.000 Hektar büyüklüğündedir.Boğazı’nın en göz alıcı ve yeşil alanlarından biridir.

1943 yılında İstanbul Belediyesi tarafından halka açılan Emirgan Korusu

19. yüzyılda Hidiv İsmail Paşa ve ailesi tarafından kullanılmıştır.Yaklaşık 12 yıldır İstanbul Lale Festivali düzenleniyor.Çiçek satışı ve Lale Müzesi de var.
Sarı, Pembe ve Beyaz Köşk’lere de ev sahipliği yapan parkı gezmenizi öneririz.

 

2 Comments
  1. Harika yerler,sadece İspanya’dakini gezme şansım oldu.

  2. Çok güzeller,hepsini gezmek isterdim

Leave a reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Logo
Enable registration in settings - general