Dünya’daki En Değişik 10 Mimari

1-Küp Evler-Hollanda

Bu evler,1970’lerde mimar Piet Blom tarafından tasarlanıp inşa edildi.Yapı Rotterdam’da bulunuyor.Blom,yapının tipik konutlara benzemesini istemedi ve bu evlerin tanınabilir olmasını istedi.Değişik bir mimariye sahip bu yapı,yakınlardaki pazarı limana bağlıyor ve aynı zamanda bir yaya köprüsü olarak hizmet ediyor.

2-Palais İdeal-Fransa

Kırsalda postacılık yapan Ferdinand Cheval 33 yıllık ömründe, akıl almaz bir saray yaptı ve bunun için kireç taşı kullandı.Bu yapı direkler, iskele ve mağaralarla doludur.

Küçük bir hobi olarak başladığı bu proje,kısa sürede, 1879 yılında bir yaşam projesi halini aldı ve şimdiye kadarki en ihtişamlı amatör mimari yapılardan birine dönüştü

3- Casa Vicens-Barcelona

Ünlü Katalan Mimar Gaudi’ye ait olan bu yapı İspanya’da bulunuyor.1882 yılında yapılmaya başlanan bina,  1888 yılında tamamlanıyor.Komisyon satıcısı olan Manel Vicens Montaner için bir yaz evi olarak inşa edilen yapı,130 yıl sonra, yani yakın zamanda, halka açıldı.Gaudi bu evi tasarladığında,daha kariyerinin başındaydı.

4-Borgund Stave Kilisesi – Norveç

Yaklaşık 1180 yılında inşa edilmiş bu yapı, Havari Andrew’a ithaf edilmiştir. Kilise son derece iyi korunmuştur.Norveç’teki en seçkin istinat kiliselerinden biridir. Yapıda çok fazla oyma bulunmaktadır.Dünya mimarisine Norveç’in en önemli katkılarından birisi ve Norveç’in en eski ahşap binasıdır.

5-Waldspirale – Darmstadt, Almanya

1990’lı yıllarda Almanya’nın Darmstadt kentinde yapılmıştır.Bir konut projesidir.”Çatıda orman” olabilir düşüncesiyle yola çıkılarak yapılmıştır.Yapı peyzajlı bir avlu etrafında şekillendirilmiştir. Almanya’da geri dönüşümlü betonla inşa edilen ilk yüksek katlı yapı olma özelliğini taşımaktadır. Çatısında, akçaağaç, kayın ve kireç ağaçlarının bulunduğu bir bahçesini vardır.Aynı anda 6 özel parti yapılabilecek bir alana sahiptir.

6- Ulusal Tiyatro – Pekin, Çin

 Pekin’de bulunan yapı,yumurta olarakta anılmaktadır.El yapımı bir göl ve yeşil alanla çevrilidir. Titanyum ve camdan olan yapı elips şeklindedir.

Bina , üç koridorda 5.452 şekilde Fransız mimar Paul Andreu tarafından tasarlanmıştır. İnşaatı 2001 yılının Aralık ayında başlamıştır ve açılışı 2007 güzel bir konserle beraber olmuştur.

7- Flatiron binası, New York

Manhattan’daki bu göz alıcı bina Chicago’lu mimar Daniel Burnham tarafından tasarlanmış ve 1902’de inşa edilmiştir. Değişik üçgen biçimi sayesinde bina, Beşinci Cadde ve Broadway’in kesişim noktasındaki boşluğu doldurmuştur.

Yapı yüzyılı aşkın bir süredir sanatçılar ve mimarlar için bir ilham kaynağı oldu.

8-Kansas Halk Kütüphanesi

Bu yapı kütüphanenin otoparkını gizlemek için böyle tasarlanmıştır. Kütüphane 1873 yılında kurulmuştur ve Kansas City’deki en eski ve en büyük üçüncü kütüphanedir.

9-Sepet Bina

İlk bakışta parkta bir piknik sepeti var,diye düşünebilirsiniz.Ancak bu aslında Newark, Ohio’da bulunan Home ofislerin bulunduğu 7 katlı bir bina. Bu yapı,gayet tabi bir durum olarak,dünyanın en büyük sepetidir.

10-Crooked Evi

Sarhoş bir ressam tarafından çizilmiş bir çeşit resime  benziyor olsa da bu yapı, Polonya’nın Sopot’taki Rezydent Alışveriş Merkezi’nde bulunan gerçek bir evdir. Polonya’da en çok fotoğrafı çekilen bina olduğu düşünülmektedir.4.000 metrekareye alanı kaplamaktadır. Mimar Szotynscy Zaleski tarafından tasarlanmıştır.

Dünya’daki En Değişik 10 Mimari makalemizi beğendiyseniz yorum yapabilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Logo
Enable registration in settings - general