Dünya’da En çok Korunan 10 Yer

1.Air Force One-Hava Kuvvetleri Bir

Air Force One, Amerika Birleşik Devletleri Hükümetine ait bir Boeing 747 Jet’tir. Uçak, olası saldırılara karşı bir takım önlemlerle donatılmıştır ve ayrıca EMP’ye ( elektromanyetik darbe) karşı korunmuştur.Bu uçakta sadece ABD başkanı ve kendisinin davet ettiği kişiler uçabilir.Başkan Roosevelt zamanından beri ABD başkanları için kişisel bir uçak ve bir mobil komuta merkezi olarak görev yapıyor.Havadaykan Hiç ara vermeden 15 bin km gidebiliyor.Eğer daha fazla merak edeniniz olursa  ”Hava Kuvvetleri Bir” filmini izleyebilir.

2. Wikileaks Bunker

Wikileaks kurucusu Julian Assange,sunucularını,2010’daki bilgi sızıntısından sonra çok daha güvenli bir yere taşımaya karar veriyor. Her ne kadar bütün dünyaya bilgiler sızmış olsa da,daha bilinmesi gereken çok şey olabilir.O yüzden çok iyi korunan bu yer,listemizde ikinci sırada. Julian Assange,sunucuları taşımak için İsveç’te bulunan,terkedilmiş bir nükleer bomba alanını seçiyor.Bir tesisisi andıran bu yer çok iyi bir seçim gibi görünüyor.Bir dağın içine kurulmuş olan sunucular,yerin metrelerce altında, özel olarak tasarlanmış odalarda korunuyor. Tesisin otomatik olarak ürettiği kendi güç kaynağı bulunuyor.

3.ADX Florence Hapishanesi

Colorado’da  bulunan bu hapishane en gaddar mahkumları barındırıyor.ABD’deki en tehlikeli suçlular burada.Cehennemin daha temiz versiyonu olarak değerlendirilen bu hapishane,sadece erkek mahkumlar için. 1400 adet çelik kapı bulunurken ,yaklaşık 4 metre yüksekliğinde tel,usturalı çitleri vardır. Her hücrede hareket dedektörü bulunur.Yine her kapı,7-24 bilgisayarlarla izlenmektedir.Mahkumlar arasında iletişim neredeyse imkansızdır.24 saat devriye gezen köpekler ve keskin nişancılar da bu önlemlere ek olarak hazırdırlar.Bir çok mahkumun yoğun izolasyon sebebiyle intihar ettiği biliniyor.

4.Svalbard Küresel Tohum Kasesi

Norveç’te bulunan bu muazzam proje aslında bir ”Bitki bankası.”Adına ”Kıyamet Kasası”da denilen bu yer,2008 yılında kurulmuş.Kuzey kutbuna 8-10 mil uzaklıkta bulunuyor.İleride gerçekleşebilecek olan felaketlere yönelik düşünülmüş bir tesis.Şuan yeryüzünde bulunan bütün tohumların toplanması için tasarlanmış bir alan.Tesis 4.5 milyon tohum numunesi depolayabilecek kapasitede.Bunlar tabiki doğal bir felaket durumunda kullanılacak.

5. 51.Bölge

Eğer dünyada en çok korunan 10 yer diye bir liste yapıyorsak,tabi ki 51.bölge  bu listede yer alacaktı.Nevada çöllerinde bulunan 51. Bölge,kimsenin yanından bile geçemediği bir hava üssü. Abd hükümeti her ne kadar iddiaları reddetsede, dünya dışı olaylar, varlıklar ve UFO’larla  ilgili çalışmalar yapıldığı biliniyor.Bazı insanlar, uzaylı cesetlerinin ve uzay gemisi kalıntılarının deneyler için içeride saklandıklarını söylüyorlar; diğer bir deyişle, biyolojik deneylerin orada yapıldığı söyleniyor.Uzaylılara otopsi yapıldığı gibi söylentiler mevcut. Çalışanları ve yetkilileri dışında kimse bölgeye giremiyor.Eski çalışanları dahil olmak üzere Abd devleti tarafından susturuluyor.Evet tam olarak ne çalışması yapıldığı kimse tarafından bilinmiyor ama bilinen bir gerçek var ki Abd’nin en önemli,gizli tutulması gereken çalışmaları burada yapılıyor.

6.Tumen Nehri

Tumen nehri,Çin, Kuzey Kore ve hatta Rusya’yı birbirine bağlar. Bu nedenle sınırları geçebilmek için yüzmek kolaydır. Bir dönem,Kuzey Kore rejiminin zulümlerinden bıkan insanların bir kısmı nehir yoluyla Çin’e gitmeye çalıştı, bazıları başarısız olurken bazıları başardı.Şimdi ise kıyı şeridi acımasız Kuzey Kore ordusu tarafından inanılmaz korunuyor.

7.Guantanamo Hapishanesi

Küba’daki bu Donanma üssü, 1903’ten beri faaliyet göstermekteydi, ancak geçmişte çeşitli kapatma girişimlerinde bulunuldu. 2002’de tesis, teröristler ve Irak ile Afganistan savaş esirleri için bir tutuklama kampı haline getirildi. Tutuklular,duruşmaları yapılmaksızın süresiz olarak gözaltında tutuluyor ve serbest bırakılamayacak kadar tehlikeli olarak değerlendiriliyor. Diğer tutukevleri gibi bu tesis de olağanüstü korunuyor,görevliler sürekli devriye geziyor.Çevresi elektirkli teller ile çevrili.Söylentilere göre alan aktif mayın tarlası ile çevrili.

8.Fort Knox

Fort Knox tam manasıyla bir ”kale.”Ama ne kalesi? Büyük çitlerle ve bölgeyi her zaman devriye gezen çok sayıda silahlı muhafızla çevrelenmiş bir kale. İçerisinde Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi,bir kaç değerli belge ve Abd’nin külçe altınları bulunuyor.Kentucky eyaleti’nde bulunan bu yapının kapısı tam 22 ton!

9.Iron Mountain

Iron Mountain,Pittsburgh’un 60 mil dışında bulunan,eski bir kireç taşı madeni. Şu anda ise Abd’ de ki bazı büyük şirketlerin Veri Depolama Merkezi’dir.Daha önce bir maden olarak kullanılan tesiste,1.7 milyon metrekare veri sunucusu ve kasası bulunuyor. Warner Bros, Smithsonian Enstitüsü ve hatta ABD Hükümeti, dosyalarını bu kasalara yerleştiriyor. Dosyalar genellikle fotoğraf negatifleri, orijinal film makaraları,tarihi önemli kayıtlar ve Edison’un ampul patenti gibi değerli tarihi belgeleri içeriyor.

10. Mormon Kilisesi Kayıtları

Kilise, Abd’nin Utah eyaletinde bir tesis kurdu.Gizli arşiv, tüm kilisenin üyelerinin aile kayıtlarını ve miraslarını içeriyor. Sert,granit kapılar, silahlı muhafızlar tarafından korunuyor ve içeri girmek için birkaç kombinasyonlu kodu bilmek gerekiyor. Sadece kilisenin üyelerinin girebileceği,çok gizli bir arşive sahip.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Logo
Enable registration in settings - general