Washington’ da Gezilecek Yerler

Washington Dünyanın en önemli başkentlerinden biridir.Amerikan tarihini tanıyabilmek için Washington şehrini gezmek harika bir seçim olacaktır.

11. Ulusal Sanat Müzesi

Bir tünel ile birbirine bağlı iki ayrı bina içinde yer alan National Gallery of Art, dünyanın önde gelen sanat galerilerinden biridir ve Amerika Birleşik Devletleri’nin en popüler müzelerinden biridir. Müze Avrupa’dan ve Amerika’dan tablolar, heykeller ve dekoratif sanatların başyapıtlarını içerir. Sık sık geçici sergiler yapılır ve, dünyadaki değişik  kültürlerden  sanatları sergileyen koleksiyonlar bulunur.

Adres: 600 Anayasa Avenue NW, Washington, DC

10.Kongre Kütüphanesi

 Kongre Kütüphanesi dünyanın en büyük kütüphanesi durumunda.  1800 yılında kurulan bu kütüphane 460 dilde 36 milyon kitaba ve 69 milyon el yazmasına ev sahipliği yapıyor. Kuzey Amerika’daki en nadir kitapların koleksiyonuna sahip. Kütüphane halka açıktır.Ana kitap okuma odası ”Kutsal Oda” olarak bilinir ve kesinlikle çarpıcıdır.

9.Washington Uluslararası Katedrali

Dünyanın en büyük katedrallerinden biri olan İngiliz tarzı Neo-Gotik Ulusal Katedral, 1907-1990 yılları arasında inşa edildi .Yani yapımı tam 83 yıl sürdü. Gotik yapı tarzını yansıtır. Katedral boyunca vitray pencereler, savaş kahramanlarını ve tarihi olayları anan elle işlenmiş sanatsal ayrıntılar var.
Katedralin güney tarafındaki Piskopos Bahçesi diye adlandırılan bahçede, ortaçağ bahçelerinde bulunan bitkiler, İncil’de bahsedilen bitkiler ve bölgeye özgü bitkiler ile bir balık göleti vardır. Tarihi kiliseleri gezmeyi sevenler için güzel bir gezi seçeneği olacaktır.
Adres: Massachusetts & Wisconsin Avenues NW, Washington, DC

8.Ulusal Hava ve Uzay Müzesi

Dünyanın en popüler müzelerinden biridir.Bu müzeden etkilenmek çocuk olmak zorunda değilsiniz. Ulusal Hava ve Uzay Müzesi, 8 ila 80 yaş arasındaki kişiler için bir çok etkinlik sunuyor. Sergiler, 1903 Wright Flyer’dan, Apollo 11 ‘e kadar bir çok şeyi içeriyor. En iyi tarafı ise müzeye giriş ücretsiz, ancak bazı özellikler için ücret alınabilir.

7.Jefferson Anıtı ve Gelgit Havzası

Üçüncü ABD başkanı Thomas Jefferson’ın adını taşıyan anıt tasarımının  kubbesi Roma Panteonuna dayanıyor .İçerde  ayakta duran bir Jefferson heykeli bulunuyor.
 Heykelin etrafında Bağımsızlık Bildirgesi’nin ve diğer yazıların oyulmuş alıntıları var. Anıtın yanında Gelgit Havzası var ve su kenarındaki kiraz ağaçlarının tamamı, Japonya’dan hediye . Bunlar, her ilkbaharda çiçek açıyor.Açtıklarında havzayı adeta bir pembe çiçek bulutu ile çevreliyor.Bu görsel şölen Kiraz Çiçeği Festivali adı ile kutlanıyor. Burası Washington’un en büyük cazibe merkezlerinden biriolma özelliğini halen koruyor.

6.Lincoln Anıtı

Eski Amerikan başkanlarından Lincoln Anıtının çevresi 36 sütunla çevrilidir. Heykel  ünlü Fransız heykeltraş Daniel Chester  tarafından tasarlanan en ünlü eserdir. Anıt 1922’de tamamlanmasından bu yana,  birçok tarihi olaya sahne olmuştur.

 

5.Ulusal Hayvanat Bahçesi

Ulusal Hayvanat Bahçesi, yaklaşık 2.000 farklı hayvanın, kuşun ve sürüngenin yaşadığı bir hayvanat bahçesidir.. Burada temsil edilen yüzlerce türün yaklaşık dörtte Halk Cumhuriyeti’nden Hsing Hsing’in gelişiyle 1972’de başlayan büyük bir inisiyatifin parçası olan dev pandalar biri tehlikede. Bu, dünyanın en iyi hayvanat bahçelerinden biridir.. Bugüne kadarki en popüler hayvanlar, Çin’ den getirilen dev pandalardır.
Adres: 3001 Connecticut Avenue NW, Washington, DC

4.Georgetown Tarihi Mahallesi

Washington’un kökleri 1700 lere dayanan  en eski mahallesidir. Ülkenin en eski  Georgetown Üniversitesi burada bulunmaktadır. Bugün, Georgetown’un tarihi evleri düzenli caddeleri ve butik mağazaları, bunların yanı sıra kafeleri, restoranları ve küçük müzeleri,popüler bir gezi merkezi haline gelmesini sağlıyor. Potomac Nehri’ne paralel uzanan 184 mil’lik su yolu olan C & O Canal’ı burada başlıyor ve towpath  yürüyüş yapmak ve bisiklete binmek için favori bir yer.Kreeger Müzesi,Tudor Place,Dumbarton House bu yerleşimin görülmesi gereken yerleri arasında bulunuyor.

3.Washington Anıtı

Ülkenin ilk başkanını onurlandırmak için yapılan bu dikilitaşın inşası sorunsuz ilerlemedi. Yapının inşası, 1783’te Kongre tarafından onaylandı, Ancak 1848 yılına kadar zeminde sorun yaşandı ve zemin kırıldı. 1854 yılında kule istenilen yüksekliğe ulaştığında, siyasi kavgalar ve fon eksikliği birkaç yıl daha projeyi durdurdu ve İç Savaşın çıkması  inşasında kesintiye neden oldu.1885 yılına kadar kapatılığını söyleyebiliriz.Anıtın  içinde çeşitli eyaletlerden, şehirlerden, yabancı ülkelerden,kazınmış taşlar var. Alışveriş merkezini ve Washington’un havai fişeklerini izlemek  için en üstüne asansörle çıkabilirsiniz. Anıtın tabanı 50 Amerikan Bayraklı bir daire ile çevrilidir.
Adres: 15. ve Anayasa Avenue NW, Washington, DC

 

2.Beyaz Saray

Beyaz Saray, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı’nın resmi ikametgahıdır. George Washington haricindeki tüm başkanların evi olmuştur. James Hoban tarafından 1792’de inşa edilmiştir.1814’de İngiliz kuvvetleri tarafından yakıldıktan sonra 1818’de yeniden inşa edildi.Washington’a gelen her turistler, en azından dışından  bu simgesel binayı görmek istiyorlar.
Adres: 1600 Pennsylvania Avenue NW, Washington, DC

1.Washington Kongre Binası

Amerika Birleşik Devletleri’nin sembolü olarak dünyada tanınan bu yapı 1793-1812 yılları arasında inşa edilmiştir.İlerleyen zamanlarda yapıya eklemeler yapılarak geliştirilmiştir.Bu eklemelere 1958-62 yılları arasında başkanlarının yemin ettikleri ana cephe de dahildir.Roma’da bulunan Aziz Petrus’un kubbesine dayanan devasa bir kubbesi vardır.Mermer bir teras bulunan yapı alışveriş merkezi  ve şehrin güzel manzaralarını sunmaktadır.İç mekan, kabartmalarla ve tablolarla,fresklerle göz kamaştırıyor. Online rezervasyon yapılabilen ücretsiz turlar bulunuyor.Hafta içi öğleden sonraları ücretsiz geziler mümkün oluyor.
ADRES: East Capitol St NE & First St SE, Washington, DC 20004, Birleşik Devletler

 

Washington DC’de Nerede Kalınır?

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Logo
Enable registration in settings - general