Yumurtanın Faydaları Nelerdir?

Yumurtanın Faydaları Nelerdir?

Çiğ yumurta yeme fikri 1970 li yıllarda Rocky filmiyle popüler olmuş olsa da,biz size pişmiş yumurtanın faydalarını anlatacağız.Yumurta inanılmaz derecede sağlığa yararlıdır ve çoğu kişinin diyetinin ayrılmaz bir parçasıdır.Yumurta tek başına yenebilen bir gıda olduğu  gibi,aynı zamanda da yüzlerce yemekte de kullanılır.
Yumurta protein açısından çok zengindir.Proteinin yanı sıra vitamin A , B vitaminleri, D vitamini , E vitamini ve K vitamini , ve de fosfor,selenyum, kalsiyum, çinko açısında da zengindir.Yumurta,ayrıca  omega3, antioksidanlar gibi önemli organik bileşiklere sahiptir. Peki bakalım yumurtanın faydalarına;

Yumurtaların Sağlık İçin Faydaları

1.Büyüme ve Gelişmeyi Sağlar:
 Yumurtaların gelişim yıllarımızda bu kadar önemli bir besin olmasının bir nedeni vardır; !  Sağlıklı büyümek  yaşam boyu sağlıklı olmak için  tüm besin değerlerini almak gerekir..Yumurta da neredeyse tamamı vardır.Protein, hücre oluşumu için çok önemlidir; bu, vücudumuzun parçasının,her  organının, saçın, kan damarının ve kemiğin bir şekilde proteine ​​dayandığı anlamına gelir. Bu nedenle yumurta aslında hayat boyu bir gerekliliktir! Bu bağlamda düşünecek olursak yumurta yemek herkes için önemlidir ama çocuklar çok çok önemlidir.

2.Kilo Vermeye yardımcı olur,
Yumurta, vücudumuza gelişim için lazım olan önemli proteinlerle dolu olduğundan, çok tok tutan ve doyuran bir yiyecektir.Vücudumuzda enerji ve besin dengesi sağlarlar ve açlık hissetmemizi önler. Yumurta bizi fazla kilodan koruyabilir,tok tutar ve  özellikle beyazının kalorisi çok düşüktür.

3.Özel Mineraller Vardır:
  İyot ve selenyum gibi bazı mineralleri her yiyecekten elde etmek zor olabileceği için yumurta mükemmel ve benzersizdir.

Organik, serbest dolaşan veya kafes içermeyen yumurtalar için ücret biraz daha yüksekolsa da, elinizden gelendiğince  yumurtaların en sağlıklılarını tercih etmeye çalışın.Tavuğun beslenmesi yumurta açısından çok önemlidir.
Uyarı: Belirli düzeyde kolestrol bedenimiz ve hücrelerimiz için tabiki gereklidir.Ancak hiperkolesterolemiden müzdarip kişilerin aşırı yumurta tüketiminde temkinli olması gerekir.Bunun yanı sıra yapılan bazı çalışmalar  da aşırı yumurta tüketiminin Tip II diyabet riskini arttığı düşünülmüştür.Araştırmaya buradan ulaşabilirsiniz.
We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Logo
Enable registration in settings - general