YEŞİL ÇAYIN KANITLANMIŞ 5 YARARI

 

1. Yeşil Çay Sağlığı Koruyan Biyoaktif Bileşikler İçerir

Yeşil çay sadece yeşil bir sıvıdan çok daha fazlasıdır.Çay yapraklarındaki biyoaktif bileşikler,yeşil çayın önemli bir içeçeğe dönüşmesini sağlar.
Bu maddeler vücuttaki serbest radikallerin oluşumunu azaltabilir, hücreleri ve molekülleri hasardan korur. Bu serbest radikallerin yaşlanmayı yavaşlatmada ve her türlü hastalıkta rol oynadığı bilinmektedir.
Düşük kaliteli markalardan bazıları aşırı derecede florür içerebileceğinden daha kaliteli bir yeşil çay markasını seçmeye çalışın.
2. Yeşil Çay Bileşikleri Beyin Fonksiyonlarının daha iyi çalışmasına yardımcı olur

Yeşil çay sizi uyanık tutmaktan çok daha fazlasını yapar, sizi daha akıllı yapabilir.İçeriğindeki etkin madde kafeindir.Kahve kadar kafein içermez, o nedenle fazla tüketildiğinde “sinir bozucu” etkilere neden olmaz.
Kafein daha önce yoğun bir şekilde incelenmiş ve ruh hali, uyanıklık, reaksiyon zamanı ve hafıza gibi beyin fonksiyonlarının çeşitli yönlerinde iyileştirmelere yol açmıştır.
Ancak yeşil çay kafeinden fazlasını içerir . Ayrıca, kan-beyin bariyerini geçebilen amino asit L-theanine’e de sahiptir.
L-theanine ve daha az miktarda kafeinden dolayı, yeşil çay size kahveden daha hafif gelecektir.
Birçok kişi kahve ile karşılaştırıldığında yeşil çay içtiklerinde daha üretken olduklarını söylemektedir.
3. Yeşil Çay, Yağ Yakımını ve Fiziksel Performansı Arttırır

Yağ yakmak için her hangi bir diyet listesine bakarsanız,yeşil çayı büyük olasılıkla göreceksiniz.Bunun nedeni , birçok çalışmada yeşil çayın yağ yakma oranını artırdığı ispatlandığı içindir.Sağlıklı 10 erkekte yapılan bir çalışmada, yeşil çayın enerji oranını %4 arttırdığı gözlemlenmiştir.
Bununla birlikte, yeşil çayın metabolizmaya olan etkisi, kişiye bağlı olarak değişebilir.
Sonuç olarak Yeşil çayın kısa sürede yağ yakma oranını arttırdığı gözlemlenmiştir.
4. Yeşil Çay Çeşitli Kanser Türleri Riskinizi Azaltabilir

Kanser hücrelerin kontrolsüz büyümesi neden olur.
Antioksidanların koruyucu etkisi bilinmektedir.Yeşil çay güçlü bir antioksidan kaynağıdır, bu yüzden kanser riskini azaltabilir.
Meme kanseri: Yeşil çayın kadınlarda meme kanseri riskini %22 azalttığı gözlemlenmiştir.
Prostat kanseri: Yine yapılan bir araştırma yeşil çay içen erkeklerin, erkeklerde en sık görülen kanser olan prostat kanserine yakalanma riskinin % 48 daha düşük olduğu göstermiştir.
Kolorektal kanser: 69.710 Çinli kadın üzerinde yapılan bir araştırmada da, yeşil çay içen kadınların kolorektal kanser (kalın bağırsak kanseri) riskinin % 57 daha düşük olduğu anlaşılmıştır.
Sonuç: Yeşil çay, kansere karşı koruyabilecek güçlü antioksidanlara sahiptir. Birden fazla araştırma, yeşil çaylı içenlerin çeşitli kanser türleri için daha düşük bir riske sahip olduğunu göstermektedir.
5. Yeşil Çay, Alzheimer ve Parkinson Riskini Düşürür

Yeşil çay kısa vadede beyin fonksiyonunu iyleştirir.
Alzheimer hastalığı, insanlardaki en yaygın görülen nörodejeneratif hastalıktır ve demansın önde gelen nedenidir.
Parkinson hastalığı ikinci sırada görülen nörodejeneratif hastalıktır ve beyindeki dopamin üreten nöronların ölümünü içerir.
Birçok çalışma, yeşil çayın Alzheimer ve Parkinson riskini potansiyel olarak düşürdüğünü göstermektedir.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Logo
Enable registration in settings - general