SÜTÜN FAYDALARI

Sütün yararları saymakla bitecek gibi değil.Kemikleri güçlendirir, daha pürüzsüz bir cilt sağlar,daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip oluruz.Bunların yanı sıra hipertansiyonu azaltır önler.Diş çürüğüne,solunum sorunlarına,obeziteye ve bazı sorunların önlenmesine yardımcı olur. Ayrıca süt, birçok kronik rahatsızlığın önlenmesine de yardımcı olur.

Birçok hayvanın sütü vardır. Ama inek sütü,yetişkinler için olduğu kadar çocuklar için de iyi bir sağlık desteği olarak görülür. Manda, keçi, koyun, deve, geyik gibi hayvanların sütü devardır ama ulaşımı daha güçtür.İnek ve keçi sütü ülkemizde biraz daha yaygınlaşmıştır.Tabiki at ve eşeklerinde sütü vardır ancak pek de tercih edilmez.

1-Kalsiyum Desteği Sağlar

Süt vücudumuz için en iyi kalsiyum kaynağıdır.Kalsiyum, vücutta kanser, kemik erimesi, migrenden kaynaklı baş ağrısı,adet öncesi sendrom ve çocuklarda obezite gibi durumlardan korur. Aynı zamanda, istenmeyen yağları kaybetme ve kilo vermede de sağlıklı bir yardımcı olarak işlev görür.Kalsiyum,elbette ki kemik yapısının korunmasında önemli bir mineraldir.Piyasadaki en hızlı, en ucuz ve en kolay erişilebilir kalsiyum kaynağı süttür.

2-Sağlıklı Dişler

Çocukları ve gençleri süt içmeye teşvik etmek çok önemlidir.Diş minesinin yüzeyini asitli maddelere karşı koruduğu için mükemmel bir diş sağlığı sağlar.

3-Kalp sağlığını Korumaya Destek Olur

Japonya’da yapılan 2 tane çalışmaya göre, günlük kalsiyum alımıyla kardiyovasküler hastalıkta azalma arasında pozitif yönde bir ilişki olduğu görülüyor. Bu sebeple, daha sağlıklı bir kalp için mutlaka süt içilmelidir.

4-Kemik Sağlığı İçin İyidir

Bilindiği gibi kalsiyum bakımından zengindir.Süt,güçlü kemik yapısının düzgün gelişimi için son derece gereklidir.

5-Cilt bakımı

Kleopatra’yı duymayanımız yoktur. Tüm zamanların en hoş kadınlarından biri olarak görülüyor. Her gün süt banyosu yapma alışkanlığı olduğunu biliyor muydunuz?

Balı ve sütü karıştırarak bakım yapıldığında cildinize güzel etkileri olduğu bilinmektedir.Binlerce yıldır, pürüzsüz bir cildin oluşumuna fayda sağladığı bilinmektedir.Bu sebeple, süt ve ürünleri bugüne kadar birçok kozmetik ürünlerinde kullanılmıştır.

Eğer, kuru cildiniz varsa, yüzünüze  süt uygulayın,yaklaşık 10-15 dakika bekletin ve ardından yıkayın.

6-Asiditenin Azaltılmasına Yardımcı Olur

Süt ürünlerinin tüketimi aynı zamanda vücudun her yerinde asiditenin azaltılmasına yardımcı olabilir.Soğuk süt tüketmek özellikle yardım sağlar.

Önemli Hususlar: Bazılarımız laktoza tahammülsüzüzdür ve sütün sindiriminde sorun yaşayabiliriz. Laktoz sütte bulunan doğal bir şekerdir.

Laktoz intoleransının semptomları arasında;

Karın ağrısı şişkinlik,gaz ve diyare sayılabilir.Laktoz içermeyen sütler piyasada mevcuttur. Ayrıca,laktozu önlemek için soya ya da badem sütü çeşitleri içilebilir yine bunlarda büyük marketlerde bulunmaktadır.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Logo
Enable registration in settings - general