Sirkenin Faydaları

Dünyadaki antropologlar, sirkenin eski Romalılar,Mısırlılar ve Rumlar tarafından bilinmekte olduğunu düşünüyorlar.Kullanımının Mö. 3000 yıllarına dayandığına inanılıyor. Mısırlılar, mutfaklarında çeşni ve aroma sağlasın diye kullanırken eski Yunan hekim Hipokrat2ın, M.Ö. 400 civarında hastalarına bir ilaç olarak kullandığı biliniyor. Adli tıbbın babası olarak görülen Çinli doktor Sung Tse ise enfeksiyonlardan kaçınmak için ameliyattan önce ellerini sirkeyle temizlemeyi tercih ediyordu.

Faydalarına bakacak olursak,

1-Sağlıklı Saçlar

 Sirke, saçlarda çok etkilidir. Kafa derisine bir tatlı kaşığı elma sirkesi uygulayarak, kepekten, kaşıntılı kafa derisinden, saç dökülmesinden kurtulabilirsiniz.

2-Sağlıklı Cilt 

Sağlıklı ve parlayan ciltler için cilde sirke uygulamak önerilmektedir. Yarım fincan elma sirkesini,1 litre ılık su ile karıştırıyoruz. Şimdi, bu karışımı cildinize hafifçe uyguluyoruz. PH seviyesi dengelemeye başladığında cildiniz yumuşar.Ek olarak Ölü cilt hücrelerini ve cildinizdeki zararlı toksinleri de temizleyebilir. Bu karışım  güneş yanığı için de işe yarayabilir .

3-Gençlik Etkisi

Birçok kültürde, sirkenin bağışıklığı güçlendirdiği düşünülüyor.Sirke,hep daha uzun yaşam ve güçle ilişkilendirilmiştir.

4-Asit-Alkali Dengesini Artırır

 Her gün iki yemek kaşığı sirke, alkali dengesi sağlar.

5-Gıda alerjilerini azaltmaya yardımcı olur

Küçük miktarlarda sirke ile karıştırılan yumurta, tavuk,mercimek gibi gıdalar üzerindeki testler yapılmıştır.Cilt üzerinde yapılan numune testlerinde sirke olmayan gıdalara göre alerjik reaksiyon belirtilerinin azaldığı gözlemleniyor. Bununla birlikte, bu gibi durumlarda bir doktor muayenesi çok önemlidir.Tedavi gerektirebilir.

6-Besinleri korur

Sirke,yüzyıllardır bir gıda koruyucusu olarak kullanılmaktadır.Antibakteriyel özelliklerinden ötürü gıdadaki mikroorganizmaları kontrol eder ve parçalanmalarını sağlar.

7-Kan şeker düzeyini azaltır

Sirke,glisemi azaltmada yararlıdır. Bazı araştırmalar,sirkenin yüksek gliseminin azaltılması üzerinde olumlu etkileri olduğunu göstermiştir.

8-Ağızdaki bakterleri yok eder

Sirke maddesinin antimikrobiyal özellikleri, protezlerde, bazı sakızlarda ve oral hastalıklarda sıklıkla bulunan oral bakterilerin kontrolünde yardımcı olur.

 

 

 

4 Comments
  1. temizliği unutmuşsunuz,cam silerken mukemmel

Leave a reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Logo
Enable registration in settings - general