Maça (Matcha) Çayı Nedir,Faydaları Nelerdir?

Matcha veya maça, incecik, parlak zümrüt rengi,yeşil çay tozudur. 900 yılı aşkın bir süredir Japonlar yeşil maça çayı tüketiyorlar… Budist rahipler, konsantrasyonu arttırdığından ve metabolizmayı çalıştırdığı için ona, “sağlıklı iksir” adını vermişlerdir.Çin  kaynaklarında  9.yüzyıldan beri matcha çayının,çeşitli rahatsızlıkların tedavisine yönelik ilaç olarak kullanıldığı görünüyor.Matcha, tencha olarak bilinen yüksek kaliteli bir yapraktan hazırlanıyor.

Matcha’nın hasadı, en kaliteli ve en genç yapraklardan seçilmesini sağlamak için elle yapılır. Diğer yeşil çayların aksine, matcha çayında kullanılan yapraklar oksitlenmeden korumak,lezzetini ve besin değerini muhafaza etmek için buharda pişirilir.

Faydalarına bakalım;

1-Bağışıklık Sistemini Güçlendirir:

Matcha vücudun bağışıklık savunmasını güçlendirmeye  katkıda bulunan çeşitli antioksidanlar, polifenoller, EGCG, L-theanine içerir ve çeşitli antijenlere karşı vücudu korur.

2-Enerji Verir

Matcha,Teofilin olarak bilinen bu benzersiz form, kafein içerir, herhangi bir yan etkisi yoktur. Enerjiyi arttırır.

3-Vücudu Temizler:

Maçada bulunan klorofil, vücudun temizlenmesine yardım eder. Klorofil kanın temizlenmesine yardımcı olan mükemmel bir detokstur. Klorofil zararlı toksinleri vücuttan atar.

4-Yatıştırıcı Etki Sağlar:

Matcha çayı , vücudu sakinleştirmede mükemmeldir.Yeşil çayda bulunan L-theanine, beyindeki alfa dalgalanmalarını artırmaya yardımcı olur. Bu alfa dalgalar, gevşemeye yardım eder ve tıpkı yoga tekniklerinin kişide yaptığı gibi derin bir zihinsel netlik ve uyanıklık hissi yaratır.Maça tarafından sağlanan bu yatıştırıcı etki, Budist rahiplerin meditasyonlarında  derin yoğunlaşmalarına yardımcı olduğu için  popülaritesi bu sayede arttı.

5-Enfeksiyonlardan Korunma:

 Matcha çayı çeşitli bakteriyel,viral ve fungal enfeksiyonlara karşı mücadelede etkilidir.

6-Gastrointestinal Sağlık:

Maç çayı gastrointestinal bozuklukların tedavisinde faydalıdır. Bu alanda yapılan bir araştırma ,matcha tüketiminin dışkı atılımını uyardığını ve vücudun zararlı kimyasal ve toksinlerden kurtulmasına yardım ettiğini ortaya koymuştur .

7-Mutfak kullanımı:

Matcha, çikolata , kek, şekerleme, kurabiye ve yeşil çay dondurması gibi bazı şekerleme ürünlerine lezzet katmak için kullanılır.Son zamanlarda ünlü kafeler, maçayı smoothie, milk shake, latte ve alkollü içecekler gibi bazı içeceklere dahil ettiler.Yavaş yavaş popülerliği artıyor.

8-HIV’e Karşı Korur:

Matcha HIV’in önlenmesinde de etkilidir. Bununla birlikte, matcha çayı tüketimi HIV hastalarının beynini korumasına da yardım eder.

 

 

 

1 Comment
  1. maça çayı içmek istiyorumm 🙂

Leave a reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Logo
Enable registration in settings - general