Kuru Üzümün Faydaları,Kuru Üzümün Yaraları,Kuru Üzüm Kilo Yapar mı?

Kuru Üzümün Faydaları,Kuru Üzümün Yaraları,Kuru Üzüm Kilo Yapar mı?

1-Kanseri Önler

kanser

Üzümlerde,kanda yer alan polifenolik antioksidanlar olan katekin seviyeleri yüksektir.Bu antioksidanlar, tümörleri, özellikle de kolon kanserinin oluşmasına neden olan serbest radikalleri temizlerler. Diyetinize kuru üzüm ekleyerek kanseri önleyebilir veya daha önce geliştiyse ilerlemesini yavaşlatabilirsiniz.

2- Göz Sağlığı

göz sağlığı

Üzümde bulunan polifenolik phytonutrientler, gözlerin serbest radikaller tarafından zarar görmesini önlediği için göz sağlığı için iyidir, böylece maküler dejenerasyon, katarakt ve yaşa bağlı görme zayıflamasını önler. Ayrıca önemli ölçülerde beta karoten, vitamin A ve karotenoidler içerdiği için görüş açısı iyileşir.

3-Kalp Sağlığını Korur

kalp sağlığı

Düzenli bir şekilde kuru üzüm tüketilirse kalp hastalığına karşı koruma sağlanmış olur. Kuru üzümler, kolestrolü düşürerek kalbin genel durumunu daha iyi bir hale getirir, böylece kalp krizine,inmeye ve hipertansiyona karşı koruma sağlanır.

4-Sindirime Yardımcı Olur

sindirim

Kuru üzümün düzenli olarak alınması bağırsak hareketini düzenli hale getirmeye yardımcı olur.Kabızlığı azaltır ve önler.Sadece kabızda da değil ishalde de etkilidir.

5-Diş Sağlığı:

diş sağlığı

Üzüm, oleanoik asit olarak adlandırılan, diş çürümelerine,dişlerin aralarındaki boşluklara ve diş kırılmalarına karşı koruma sağlayan bir fitokimyasal madde içerir.İçerdiği bu madde sayesinde diş sağlığını korur.

6-Anemiye İyi Gelir

anemi

Üzüm, aneminin tedavisine destek olan önemli ölçüde demir içerir. Aynı zamanda, yeni kan oluşması için lazım olan B vitamini kompleksinin birçok üyesini içerir . İçeiğindeki yüksek bakır oranı sayesinde de,yeni kan oluşumunu sağlar.

7-Cinsel İsteği Arttırır

cinsel istek

Üzümlerin libidoyu arttırdığı ve faydalı olan bir amino asit varlığından dolayı uyanmayı tetiklediği bilinmektedir.Doğal bir afrodizyaktır.( https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20940690  ). Hindistan’da gelin ve damatlara düğün gecelerinde,kaynamış süt içerisine biraz safran ilave edilerek içirilir yanında da kuru üzüm verilir. Cinsel dayanıklılık için düzenli olarak kuru üzüm tüketmek önerilirmektedir.

8-Uykusuzluğa İyi Gelir

uykusuzluk

Kuru üzüm,insanda uyku kalitesini arttırmaktadır.

9-Sağlıklı Saçlar

 Düzenli olarak kuru üzüm tüketmek saç dökülmesini azaltabilirken kellikleri de önleyebilir.Üzüm demir, vitamin B kompleksi, potasyum ve antioksidan içerdiği için .Üzüm saçlarınızın daha sağlıklı olmasına, parlak ve besleyici görünmesine yardım eder.

10- Böbrek Sağlığını Korur

böbrek

Kuru üzümler potasyum açısından son derece zengindir.Sürekli ve düzenli olarak tüketildiğinde böbrek taşlarının oluşumunu ve böbrek taşı nüksetmesini engeller.

Not:Aşırı kuru üzüm tüketimi olduğunda riskler vardır.. Kurutulmuş meyveler kalori açısından oldukça yüksek olup, eğer dikkatli tüketmezseniz kilo aldırır.

Kaynak:

1- https://www.organicfacts.net/health-benefits/fruit/health-benefits-of-raisins.html

2- https://www.healthbeckon.com/raisins-benefits/

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Logo
Enable registration in settings - general