Kuru İncirin Faydaları

Kuru İncirin Faydaları

Kuru incir yılın her döneminde kolaylıkla bulunabileceği için her mevsim tadını çıkarabilir ve tüketebilirsiniz.

Kuru İncir 

Kuru incir, incir ağacında yetişmektedir ve bilimsel adı Ficus carica olan incirin kurutulmuş halidir… Taze incir, her yıl kısa bir süre için çıkar ve tüketilir.Hasat edildikten sonra en geç 2 hafta içerisinde tüketilmelidir.

Kuru incir ise yıl boyunca yenilebilir.Ayrıca Dünyanın hemen hemen her yerinde kolaylıkla bulunurlar ve taze incirlerden çok daha fazla bir süre  raf ömrüne sahiptirler. İncir bir Ortadoğu meyvesidir.Kurutulmuş incirler ya güneşte kurutulurlar ya da fazla suyu yok etmek için bir dehidrasyon işlemi yapılır.

 

Kurutulmuş İncirin Besin Değerleri

Kuru incirin,kalsiyum,protein, karbonhidrat ,demir,potasyum  K vitamini , potasyum ve magnezyumun yüksek seviyelerini içeren etkileyici bir beslenme aralığı vardır.Lif bakımından kuru incir, diğer meyvelerden daha yüksek bir içeriğe sahiptir. Kurutulmuş incir ayrıca  sağlığınızı daha da güçlendirmek için çeşitli antioksidanlar ve aktif maddeler de içermektedir.

Kuru İncirin Faydaları

Kuru incirin önemli sağlık faydaları ;

Kemikleri güçlendirir, kan basıncını düşürür,sindirimi düzenler,cildi güzelleştirir, kilo kaybına yardımcı olur ve diyabetik semptomları düzenler.

1-Cildi Güzelleştirir

İncirde bulunan E vitamini,C vitamini ve kalsiyum , cilde ihtiyaç duyulan desteği sağlar. Bu aktif maddeler, serbest radikalleri temizler ve kırışıklıklara, yaşlanmaya karşı savaşır. Lekelere neden olan oksidatif strese önler. Ayrıca cildin esnekliğini artırır ve cildinizin daha uzun bir süre genç görünmesini sağlayabilir.

2-Kemikleri Güçlendirir

Yaşlandıkça, vücudunuzdaki mineraller kemikte azalır ve zayıf eklemler  osteoporoz riskini artırır ; Bunun gibi kuru meyveler bu işlemi yavaşlatacaktır.

3-Kilo Kaybı

Kuru incir doygunluk duygusunu arttırmaya yardımcı olur, böylece aşırı yeme veya gereksiz atıştırmayı önlemiş olur.Yalnız her şeyde olduğu gibi bunun da fazlası kilo yapacaktır.O nedenle kararında tüketilmesi gerekmektedir.

4-Diyabet

 İnsülinin vücutta serbest bırakılmasını düzenlemeye yardımcı olmaktadır ama hastalık düşünüldüğünde yine az tüketilmesinde fayda vardır.

Diğer Faydaları

5-Bağışıklık Sistemini Güçlendirir.

6-Kan Basıncını Düzenler.

7-Kolesterolü Düzenler.

8-Kan Basıncını Düzenler.

 

 

 

 

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Logo
Enable registration in settings - general