Keten Tohumunun Faydaları

Keten tohumu,Amerika,Asya, ve Afrika’nın geleneksel mutfağının bir parçası haline gelmiş durumda.Sağlık için yararı diğer tahıllara oranla daha fazla. İçeriği,lignan,alfa linolenik asit, omega-3 yağ asitleri açısından zengindir. Bu bileşenler topluca kardiyovasküler hastalıklar, iltihaplanma, artrit(bir tür iltihap), alerjiler,astım ve şeker hastalığı gibi birçok hastalık ve hastalıklarla mücadele etmektedir.Keten tohumu ayrıca çeşitli kanser riskilerini azaltır ve kadınlarda üreme sağlığını iyileştirir. Aynı zamanda bağırsakların ve kalbin sağlıklı olmasını sağlayan zengin bir vitamin ve lif kaynağıdır . Ayrıca sağlıklı gözler,saçlar sağlar.Cildi güzelleştirir.

1-Yumurtalık Sağlığı

Yapılan araştırmalara göre,keten tohumunun kadınların adet döngüsünü düzene soktuğu görülmüştür.Ayrıca kadınlarda düzenli olarak keten tohumu tüketilmesinin yumurtalık işlev bozukluklarını da azalttığı düşünülmektedir.

2-Göz Sağlığı

 Keten tohumu tüketimi “kuru göz” sendromunu azaltmada etkilidir. Ayrıca, keten tohumunda bulunan omega-3 yağ asitleri, gözdeki hasar görmüş sinirlerin neden olduğu bir göz hastalığı olan maküler dejenerasyon (sarı nokta) riskini azaltabilir.

3-Saç ve Tırnakları Besler

Keten tohumu yağı, kırılgan saçları besler ve kırılmalarını önleyebilir. Tahriş olmuş saç derisinde de etkilidir.Tırnakları besler,güçlendirir ve kırılmalarını önler.

4-Bağışıklığı Güçlendirir

Keten tohumunda bulunan alfa linolenik asit ve lignanlar vücuttaki bağışıklığı güçlendir.Romatizmal artrit (bir tür eklem hastalığı), sedef hastalığı ve bazı iltihaplı hastalıkları önler.

5-Diyetlerde Faydalıdır

Keten tohumu, son zamanlarda birçok diyet programının önemli bir parçasını oluşturuyor,çünkü kan şekeri düzeyini kontrol altında tutarken,tokluk hissi yaratıyor ve aşırı kalori alımını önlüyor.

6-Kanseri Önlemeye Yardımcı Olur

Keten tohumunda da bulunan Omega-3 yağ asitlerinin meme, prostat ve kolon kanseri riskini azalttığı düşünülmektedir.

7-Böbrek Sağlığını Korur

Keten tohumunun böbrek iltihaplanma oranını düşürdüğü gösterilmiştir.

8-Deri Sorunlarına Karşı Etkilidir

Keten tohumu yağı akne, gül hastalığı ve egzama vakalarında iltihaplı cilt bölgelerini iyileştirebilir.Keten tohumu yağı,aynı zamanda güneş yanığının iyleşme süresini azaltır.

9-Osteoporoz ve Kardiyovasküler Hastalıkları Önler

Keten tohumu içerisinde bulunan lignanların, östrojenik özelliklerinden ötürü, menopoza giren kadınlarda osteoporoz ve kardiyovasküler hastalık geliştirme riskini azaltır.

10-Protein Kaynağıdır

Keten tohumu, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu günlük protein alımının çoğunu sağlayan zengin bir  protein kaynağıdır.

 

2 Comments
  1. tadını bilmem

  2. tariflerini de eklermisiniz

Leave a reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Logo
Enable registration in settings - general