Karanfilin 9 Faydası

Karanfil,bazı ülkelerde neredeyse mutfaklarının temelini oluşturur. Endonezya ve Hindistan başta olmak üzere Pakistan ve  Doğu Afrika gibi Asya ülkelerinde bulunan baharatlardandır. Özellikle Endonezya’nın Maluku adalarında çok fazla bulunur. Neredeyse tüm dünyada çok sevilir. ..Keskin aromasıyla özellikle Asya ülkelerinde rağbet fazladır.

1-Bağışıklık Sistemini Güçlendirir:

Ayurvedik bilgilere göre karanfil,  bağışıklık sistemini geliştirmede ve korumada etkilidir.Çünkü karanfil,bağışıklık sistemini iyileştirmeye yardımcı bileşenler içerir.Yapılan bir araştırma da  Karanfil yağının  beyaz kan hücresi sayısını artırdığı görülmüştür.

2-Ağız Hastalıklarını Tedavi Etmek:

Diş eti iltihabı ve bazı diş eti hastalıkları için karanfiller kullanılabilir.  Karanfiller, ağrı kesici özelliklerinden dolayı diş ağrısı için de kullanılabilir.

3-Baş ağrısına İyi Gelir:

Karanfil ile baş ağrınızı biraz olsun azaltabilirsiniz.Birkaç tane karanfili biraz kaya tuzunu ile karıştırın.Bir bardak süte ilave edin.Bu süt baş ağrılarını etkili ve hızlı bir şekilde azaltacaktır.

4-Afrodizyak Etkileri:

Unani tıbbına göre,karanfilin afrodizyak özelliklere sahip olduğu söylenir.(Araplarda ”Unani tıbbı” şifa verici ve mucizevi kürler olarak bilinmektedir).Kokusu bitkinlik ve yorgunluğu ortadan kaldırır.

5-Kemikleri Korur:

 Kemikleri korumanın yanı sıra kemiklerin direncini arttırmada da yardımcı olur.

6-Kan Şekeri Kontrolü Sağlar:

Diyabeti olan kişilerde, vücudun ürettiği insülin miktarı yetersizdir ya da insülin hiç üretilememiştir. Yapılan araştırmada, karanfillerden elde edilen ekstrelerin  insülin takliti yaptığı ve kan şekeri düzeylerinde kontrol sağladığı görülmüştür.

7-Kötü Nefes Kokusunda Etkilidir:

Kötü nefes kokusu olduğunda karanfil tüketilebilir. Bunlar hepimizin karşılaştığı yaygın problemlerdir. Bunları yemeklerinize ekleyebilir veya içeceklerinizi karanfilli hazırlayabilirsiniz.

8-Stres Giderir

 Karanfilli,lezzetli bir çay demleyin. Stresden kurtulmak için bunu balla birlikte için.

 

9- Sindirimi Kolaylaştır:

 Sindirim sorununuz olduğunda rahatlamak için karanfili kavurabilir, toz haline getirilebilir ve balla tüketebilirsiniz.

Referanslar

1-http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1211/jpp.61.07.0017/abstract
2-http://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/14786419.2010.511216
3-http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0378874104004593?via%3Dihub
We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Logo
Enable registration in settings - general