İyi Bir Uyku İçin İpuçları

Sağlıklı Ve Huzurlu Uyku

Bütün herkesin ortak noktası uyku ihtiyacıdır. Her insanın vücudunun dinlenmesi gerekir. Ne yazık ki, hızlı, tempolu, teknoloji odaklı, stresle dolu hayatımızda, çok iyi dinlenebilmek bazen zor olabilir. Araştırmalar, çoğu yetişkinin verimli şekilde çalışabilmesi için yedi ila dokuz saat dinlenme süresinin olması gerektiğini söylüyor. Uykuya dalmak kimileri için zor bir şeydir.

İyi Bir Uyku İçin İpuçları

Aslında uyku kalitesini artırmanın birçok yolu vardır, ancak en iyi ve ilk akla gelenleri sayacak olursak ;

Düzenli Egzersiz

Aşırı enerji tüketilmesi, vücudunuzun dinlenme isteğini artıracak ve zihninizde sizi meşgul eden konunun önüne geçecektir.Sabahları veya öğleden sonra düzenli olarak egzersiz yaptığınızda , vücudunuz gece dinlenme ihtiyacı duyacaktır.

Uyumadan önce ekrana bakmayı azaltma (internet,TV VS…)

Bir akıllı telefon veya tablette oynamak, bilgisayarda çalışmak veya gece geç saatlerde televizyon izlemek beynimizi harekete geçirir ve beyin aktif hale gelir, aslında bu durumda uyku halindeyizdir. Ayrıca, aklımız sürekli işle veya en sevdiğimiz dizinin içeriğiyle doludur. Bunların hepsi beynimizin uykuya dalmasını önlemektedir.

Kafein ve Belirli Kimyasallardan Kaçınma

Sabahları kendimize gelmek için sık sık kahveye başvuruyoruz ve belki de gün boyunca da içiyoruz. Enerji içecekleri ve takviyeleri de günden güne çok popüler hale geldi, ancak bu da bizim uykuya dalmamızı zorlaştırabilir.Gün boyu vücudumuza soktuğumuz kimyasallar,uykuya dalmamıza izin vermez. Yediklerimiz kadar içtiklerimize de biraz dikkat etmemiz gerekiyor.Eğer buna özen gösterirsek daha kolay uykuya daldığımızı göreceğiz.

Yatak odasını rahat uyku uyunabilecek alana dönüştürme

Eğer yemek yeme,kitap okumak gibi yatarken başka şeyler yapmayı alışkanlık haline getirirseniz, vücudunuz yatak odasını uyku ile ilişkilendirmez.Bu nedenle odanızı uymak için kullanın.Karanlıkta uyumaya da özen gösterin.

Yeme,içme saatlerini düzenleme

Gece geç saatlerde yemek yemek akıllıca değil, ama kolay uyumanıza  yardımcı olabilecek bazı uyku veren gıdalar var. Akşamları süzme peynir, meyve, yoğurt , süt tüketmeye çalışın.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Logo
Enable registration in settings - general