Hyaluronik Asit Nedir?Faydaları Nelerdir?

Hyaluronik Asit Nedir?Faydaları Nelerdir?

Hyaluronik asit,sağlığımız için çok çok önemlidir. Yalnız öncelikle onu tanımamız lazım.

Hiyalüronik asit,vücudun tamamında,nöral ve bağ dokularda bulunan sülfatlanmamış bir moleküldür. Bu molekül vücudumuzu korur.Eklemlerimize büyük oranda koruma sağlar.Yıpranma gibi durumlarda bir amortisör olarak işlev görür. Vücutta bir çok hiyalüronik asit vardır. Cilt üzerindeki potansiyel etkileri nedeniyle son yıllarda çok sayıda araştırması yapılmış ve ilgi odağı olmuştur.

Hiyaluronik Asitin  Faydaları

Hiyaluronik asidin en önemli faydaları şunlardır;

Cilt bakımı Sağlar

Bu asit nem tutma özellikleri ve güçlü antioksidan etkileri sayesinde tahrişi ve cilt iltihaplarını önlemeye yardımcı olur. Akne problemlerine karşı son zamanlarda çokça kullanılmaktadır.

Yaşlanma Karşıtıdır

Bu asitin serbest radikalleri nötralize edebilmesi, cilt kırışıklıklarını, lekeleri ve yaşlanma noktalarını içeren bir takım yaşlanma belirtilerini gidermeye yardımcı olabilir demektir.

Yara iyileşmesini Sağlar

Yapılan çalışmalar,hyaluronik asitin bazı yara izleri görünümünü en aza indirirken, yara iyileşmesini ve bu süreci hızlandırdığını ortaya koymuştur.

Kuru Gözler

Kuru göz semptomlarını ortadan kaldırmaya yardımcı olur.Doktor desteği gerektirmektedir.

 

Kanser

Bu asitin cilt kanserinden koruyucu etkilerini gösteren araştırmalar yapılmıştır. Dünya çapında nemlendiricilerde kullanımı artmıştır.

Hiyalüronik Asit Nasıl Kullanılır?

Hyaluronik asidin birçok faydasının yanı sıra, uygulamak veya kullanmak için pek çok yol vardır.

  • Cildiniz için kullanmak istiyorsanız, parmaklarınızın ucuyla 2-3 damla alın, iltihaplı veya tahriş olmuş cilt yüzeyindeki problemli yeri hafifçe ovun.

  • Bu madde göz çevresinde kullanılırken dikkat edilmelidir .Gözlerin altına elinizle ovduğunuz birkaç damla hyalüronik asit yeterli olacaktır.

  • Eklem ağrısı 4-5 damla asit gerektir,sorunlu bölge emilimini sağlamak için iyice ovulur.

Her yeni kullanılmaya başlanan şeyde olduğu gibi,günde bir kere küçük bir miktarla başlamak ve vücudunuzun ona nasıl tepki vereceğini görmek açısından en doğrusudur.

Ayrıca, hiyalüronik asit takviyeleri bulunmakta, bunları kullanmadan önce doktorunuza sormalısınız.Bu desteğin kullanılması önerisi günde iki kez 200 miligramdan fazla olmaz.Enjeksiyonlarını kullananlarda mevcuttur.

Cilt doktorları yüze enjeksiyon yardımıyla veya dermaroller kullanarak da bu yağı uygulamaktadırlar.

Kendinizde yüzünüze dermaroller yardımıyla hyalüronik asit uygulayabilirsiniz.

Hiyaluronik Asit Yan Etkileri

Hyalüronik asitin yan etkileri azdır.

Kas ağrısı

Deride alerjik reaksiyonlar

Hamile ve emzikli kadınlarda komplikasyonlar

Yağın çok fazla kullanılması, deride alerjik reaksiyonlara neden olabilir, ancak enfeksiyon oluşursa, kas ağrısı ve kabarıklıklar özellikle enjeksiyon bölgesi yakınında oluşabilir. Solunum zorluğu gibi diğer ciddi yan etkileri yaşarsanız doktora başvurmalısınız.

 

 

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Logo
Enable registration in settings - general