Havucun Faydaları

10-Ağız Sağlığı:

Havuç,fazla tükürük salgılattırır. Salya alkalin bir maddedir. Ağız kokusu ve diğer ağız sağlık risklerine neden olabilecek bakterilerle ve yabancı cisimlerle savaşır.

9-Kanseri Önler

Beta-karoten tüketimi , özellikle akciğer kanseri olmak üzere bazı kanser türlerinde etkilidir. İngiliz araştırmacılar, günde 1.7 ila 2.7 miligram arasında beta-karoten tüketiminin, akciğer kanseri riskini % 40 oranında azalttığını söylüyorlar.Ortalama boyda bir havuç yaklaşık üç milimetre beta-karoten içerir.

8-Göz Sağlığı:

A vitamini eksikliği, loş ışıkta görme zorluğu yaşanmasına neden olabilir. Havuç A vitamini bakımından zengin olduğu için görme düzeyini geliştirmek ve yaşlanma sürecinde gece körlüğü gibi rahatsızlıkları önlemek de çok etkilidir.

7-İnme Riskini Azaltır:

Her gün bir havuç yemek inme riskini % 68 oranında azaltır.Yapılan çalışmalar,  beta-karoten düzeyleri en yüksek olanların, en yüksek hayatta kalım oranına sahip olduğunu ortaya koymuştur.

6-Kalp Sağlığı:

Havuç kolestrol seviyesini düşürür ve bu sayede kalp sağlığını korur.( Edinburg-İngiltere’de yapılan araştırmalara göre bilgi verilmiştir).

5-Sindirime Yardımcı Olur:

Havuç,önemli ölçüde lif içerir ve lif iyi sindirim için en önemli unsurlardan biridir.

4-Diyabet:

Bu leziz sebze, karotenoidler bulunduğu için kan şekeri regülasyonu için iyidir.Karotenoidler, insülin direncini ters yönde etkiler ve böylece kan şekerini düşürerek, diyabetik hastaların normal, sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olur.İnsülin ve glikoz miktarını düzenler.

3-Havuç yağı kuru ciltler için iyidir:

Havuç yağı,cilt için  faydalıdır, çünkü cildi daha yumuşak, pürüzsüz ve sıkı yapar.

2-Mideye İyi Gelir:

Ayrıca havuç suyu mide ve gastrointestinal sağlığı için faydalıdır.

Çiğ halde, meyve suyu olarak veya pişmiş halde havuç her zaman sağlığınız için iyi bir seçimdir!

1-Bağışıklık Sistemini Güçlendirir;

Havuç, antiseptik ve antibakteriyel özelliklere sahiptir ve bağışıklık sistemini güçlendirmekte çok etkilidir ve bağışıklık sistemindeki en önemli elementlerden biri olan C vitamini açısından çok zengindir.

4 Comments
  1. Havucu çok seviyorum,Neredeyse hergün yiyorum

  2. Ben pek sevmiyorum ama sağlık için yemek lazım.

  3. Bizim için gerçekten iyi bilgiler. Havucun faydasını öğrendikten sonra gün içinde tüketmeye çalışacağım.

  4. Havuç=aşk benim için

Leave a reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Logo
Enable registration in settings - general