Hafızanızın Güçlenmesine Yardımcı Olabilecek Gıdalar

Sağlıklı yemekler yemek fiziğiniz ve zihniniz  için iyidir.Hafızayı güçlendirmeye yardımcı olduğu bilinen belli başlı gıdalar var.Sizler için bu gıdaları derledik.Umarız içlerinde sevdiğiniz gıdalar çoğunluktadır.

1-BALIK

Somon, uskumru ve ton balığı başta olmak üzere bütün  balıklar,  omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir. Ayrıca özellikle de dokosaheksaenoik asit (DHA),genç erişkinlerde hafızayı güçlendirmeye yardımcı olabilir.Somonu çok tüketmeye çalışın , en besleyici, beyin dostu gıdalardan biridir

2-KOYU YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER

 Yeterli miktarda sebze, özellikle brokoli, lahana ve koyu yapraklı yeşillikler de dahil olmak üzere bu besinler belleği iyileştirmeye yardımcı olabilir.

3-CEVİZ 

Kalp sağlığı üzerinde güzel etkileri olduğu bilinen ceviz, aynı zamanda belleği de geliştirir.

4-KABAK ÇEKİRDEĞİ

Kabak çekirdeği, hafızayı ve düşünme becerisini arttırır.

5-ZERDEÇAL

Zerdeçalın yararlarından çokça bahsetmiştik. Zerdeçal,antioksidan düzeylerini artırmaya ve bağışıklık sisteminizi korumaya yardımcı olurken beyninizin oksijen alımını da geliştirir, sizi uyarır ve bilgileri kaydeder.Güne beyninize iyi gelen yiyeceklerle başlayın!

6-ADAÇAYI

 Adaçayı, belleği geliştirmek ve konsantrasyonu arttırmak için uzun zamandan beri kullanılmaktadır.

7-AVOKADO

Avokado, tüketebileceğiniz en sağlıklı meyvelerden birisidir.Genellikle yüksek yağ içeriği nedeniyle adı kötüye çıkmış olsada, hem K vitamini hem de folik asit içeren avokado, bilişsel işlevi geliştirir.Özellikle bellek ve konsantrasyonun iyileştirilmesine yardımcı olmanın yanı sıra beyindeki kan pıhtısını önlemeye (inmeye karşı koruma) yardımcı olur.

8-GERÇEK SIZMA-ZEYTİNYAĞI

Sızma zeytinyağı,aslında beyin için süper bir besindir.Öğrenme ve hafızayı iyileştirir.

9-AY ÇEKİRDEĞİ

10-HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI

Hindistan cevizi yağının yardımcı olamadığı şey neredeyse yok gibi.Beyniniz söz konusu olduğunda da faydalarla doludur.

BONUS-EGZERSİZİN ÖNEMİ

Araştırmacılar,düzenli egzersizin bilişsel işlevleri geliştirdiğini, zihinsel yaşlanmayı yavaşlattığını ve bilgiyi daha etkili bir şekilde aklımızda tutmaya yardımcı olduğunu ileri sürüyor.

3 Comments
  1. balık ve yeşillikler süperrr

  2. Hepsi sevdiğim yiyecekler.Teşekkürler

  3. egzersiz yapıp balık tüketin

Leave a reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Logo
Enable registration in settings - general