Erkeklerde Saç Dökülmesini Azaltmanın Yolları

1-Saç Derisine Masaj Yapmak

Erkeklerdeki saç dökülmesinin ana sebeplerinden birisi başın kan dolaşımı eksikliğidir. Saç derisine masaj yapmak, saç dökülmesini önlemek için en işe yarayan yöntemlerden birisidir.Kan dolaşımı saç köklerine oksijen getirir, bu da saç uzamasına yardım eder ve saç sağlığını korur. Bu nedenle, düzenli kafa derisi masajları dolaşımınızı yüksek tutmanıza destek olacaktır. Düzenli olarak saçın yoğun olarak döküldüğü bölgelere masaj yapmak saç büyümesine ve sonuçta kelliğin iyileşmesine neden olabilir.

2-Sirke

Sirke saç uzamasını sağlayan ve kepeklenmeyi önlemeye yardımcı olan bazı enzimler,potasyum faydalı besin maddeleri içerir . Kepek saç köklerini ve gözenekleri tıkar bu da saç uzamasını zorlaştırır ve hatta imkansız hale getirir.Sirke kepek problemini azaltır,saçın uzamasını sağlar.

3-Hindistan cevizi sütü

Hindistan cevizi sütü, saç büyümesi için gerekli olan besinler ve vitaminler açısından zengindir . Hindistancevizi saç uzamasına yardımcı olurken aynı zamanda sahip olduğunuz saçları korumanıza yardımcı olur.

4-Karabiber

2 çay kaşığı karabiber 2 yemek kaşığı yoğurtla karıştırın. Normal bir şampuan gibi saçınıza sürün. Birkaç dakika sonra durulayın ve sonra  şampuanla durulayın.

6-Yumurta

Günlük olarak tükettiğimiz bir çok gıdalanın saç büyümesine ve saç bakımına yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Yumurtalar protein açısından çok zengin olup,   saç tellerini kalın ve güçlü tutmaya yardımcı olur .

Birkaç yumurta çırpın, saçınızı onunla ovun ve yıkamadan önce 5 dakika bekletin. Bu, saçlarınızın daha sağlıklı , daha parlak ve hacimli olmasını sağlayacaktır.

7-Kırmızı Et Tüketimini Azaltmak

Saç dökülmesinin başlıca nedenlerinden biri sebumun saç kökü ve gözeneklerinin tıkamasına neden olmasıdır. Bununla birlikte, bazı çalışmalar hayvansal yağlarla sebum üretiminde artış arasında bir bağlantı  olduğunu göstermiştir . Bu, kırmızı etin tüketiminin azaltılmasının saç uzamasına yardımcı olacağı anlamına gelebilir.

8-Antioksidan

Bazı meyve ve sebzeler , vücudun serbest radikallere karşı savunma sağladığı  antioksidanlar ile doludur. Bu nedenle, muz , avokado, portakal suyu, limon suyu ve bal gibi meyve ve bazı sebzeler saç uzamasını sağlayacak,saçı besleyecektir.

9-Tiroid Sağlığı

Hormonal dengesizlikler saçların dökülmesinin önemli bir nedenidir , bu sebeple uygun hormonal aktiviteyi korumak, yaşlandıkça saçlarınızı harika görünmesini sağlar. Hipotiroidizm sorununuz var ise iyot seviyenizi arttıracak besinler tercih etmelisiniz.(Deniz canlıları,süt,patates)

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Logo
Enable registration in settings - general