En İyi 10 E Vitamini

Ek takviye gerektiren E vitamini kaynaklarını merak edenler için bolca bulunduğu gıdaları derledik.

E Vitamini Neye Yarar?

E vitamini, cildin korunmasında çok etkilidir.Oksidatif stresin azaltılmasında yardımcı olur.Bağışıklık sitemini güçlendirir, aynı zamanda kırmızı kan hücrelerini oluşturur ve hücresel iletişim sağlar. Kalp hastalığı, kanser ve belirli nörodejeneratif hastalıklar riskini azaltır.

1-Zeytin yağı

Eğer yemeklerinize 1 yemek kaşığı eklerseniz,kazanan siz olursunuz.Çünkü zeytinyağı günlük E vitamini ihtiyacının %10’undan fazlasını karşılar.

2-Ay çekirdeği

1 avuçtan biraz fazla ayçiçeği çekirdeği , her gün ihtiyacınız olan E vitamini miktarının% 80’inden fazlasını karşılar.Ayrıca selenyum,sağlıklı yağlar, diyet lifi, bakır , manganez, ve fosfor içerir.

3-Brokoli

1 küçük kase brokoli, E vitamini için günlük ihtiyacın % 15’ini karşılar.Minera,diğer vitaminler veantioksidan açısından da oldukça zengin bir sebzedir.Bağışıklık sistemine faydası çok fazladır.

4-Avokado

Avokado’nun yarısı günlük E vitamini ihtiyacınızın % 5’inden fazlasını karşılar.Ayrıca avokado,sağlıklı yağlar ve protein açısında da son derece zengindir.

5-Badem

4 de 1 fincan  badem günlük ihtiyacınız olan E vitamini yaklaşık% 40’ını içerir.

6-Ispanak

Bu yeşil yapraklı sebze son derece sağlıklıdır. 1 Porsiyon ıspanak,  her gün ihtiyacınız olan E vitamininin% 25’ini karşılar ve büyük oranda A vitamini, K vitamini ve B vitaminleri içerir.

7-Yer Fıstığı

 Bir avuçtan daha az fıstık, günlük ihtiyacınız olan alımın % 20’sini karşılar ve yüksek oranda da B vitamini barındırır.

8-Kuşkonmaz

Bol miktarda selenyum ve çinko ve çinko içeren kuşkonmaz,bağışıklık sistemini güçlendirir ve cilt sağlığını korumaya yardımcı antioksidanlar sunar.

Brokoli’ye benzer şekilde, E vitamininin günlük ihtiyacının yaklaşık% 18’ini karşılar.

9-Balkabağı

 

Bal kabağı günlük E vitamini ihtiyacının % 10’ununu karşılamaktadır.

10-Tatlı Patates

Bir orta boy  tatlı patates , E vitamini için günlük gereksinimin% 25’inden fazlasını sağlar.Ayrıca tatlı patates tam bir potasyum kaynağıdır.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Logo
Enable registration in settings - general