Balık Yağının Faydaları

1-Balık Yağı

Balık yağı, yağlı balıkların dokularından doğrudan yolla elde edilen bir yağdır. Yüzlerce yıldır popülerdir ve çoğu kişi bu dönemde de onun faydalarından yararlanmaktadır.Balık yağı takviyeleri, omega-3 yağ asitleri içerir ve bu da, tüm dünyada daha fazla tüketilmesini sağlar. Daha detaylı bakarsak, balık yağı, eikosapentaenoik asit ve dokosaheksaenoik asit içerir (sırasıyla EPA ve DHA). faydaları özellikle önemlidir.

Depresyon ve Kaygıyı Azaltır

 Balık alımı depresyon için iyi bir çözümdür. Bir araştırmaya göre, balık tüketiminin özellikle kadınların zihinsel sağlığı için faydalı olduğu ve kadınlarda depresyon gelişme riskini azalttığını düşündürmektedir.

2-Alzheimer Hastalığının Tedavisine Yardımcı Olur

Louisiana Eyalet Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre,yağ asitlerinin Alzheimer hastalığının tedavisinde etkili olduğu söylenmiştir. Balık yağı EPA ve DHA da dahil olmak üzere esansiyel yağ asitlerinin en iyi kaynaklarından biri olduğu için Alzheimer hastalığının tedavisinde yardımcı olur. Los Angeles ,Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan bir başka araştırma , hastalığın olası bir çaresi olarak balık yağı tüketimini öneriyor ve onaylıyor.

3-Cilt bakımı

Kuru cildin parlak ve canlı görünmesini sağlamaktadır. Egzama, cilt kaşıntısı, cilt kızarıklığı, deri lezyonları ve kızarıklıklar gibi çeşitli deri problemlerinin tedavisinde yararları vardır.Özellikle sedef hastalığı için yararı fazladır.

Düzenli olarak balık yağı kapsülleri tüketimi cildin nem kaybını azaltmada yardımcı olur.

4-Belleği Güçlendirir

Hafızanızın güçlü olmasını istiyorsanız düzenli balık yağı takviyesi alarak mükemmel bir belleğe sahip olabilirsiniz.

5-Prostat Sağlığı

Yapılan araştırmalarda, erkeklerin düzenli olarak balık yağı tüketilmesinin prostat sağlığının korunmasına yardımcı olabileceği görüşmüştür.

6-Kalp Sağlığını Korur

Balık yağı omega-3 için en iyi kaynaktır ve bu nedenle kalp rahatsızlıkları ve kalp aritmileri riskini azaltır.Ayrıca kötü kolesterol seviyesini düşürür ve iyi kolestrol seviyesini yükseltir.

 

 

7-Kilo Verdirir

Balık yağı,egzersizin etkinliğini arttırır. Diyetlerinde balık yağı kullananlar, düzenli olarak tüketmeyenlere göre daha fazla kilo verdi.  Omega-3 yağ asitleri, fiziksel egzersiz sayesinde yağların daha çabuk yakımını sağlar.

8-Bağışıklığı Güçlendirir

Düzenli olarak tüketilen balık yağı, bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olacağından, soğuk algınlığı, öksürük ve grip gibi yaygın hastalıkların ortaya çıkmasını önleyecektir.

9-Saç Sağlığı

Saç uzaması için protein gereklidir ve çoğu balık çeşidi protein bakımından zengin olduğundan, saçların sağlıklı uzamasına yardımcı olacaktır.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Logo
Enable registration in settings - general