Saç Dökülme Nedenleri ve Önlemenin Yolları

Saç Dökülme Nedenleri

Saç dökülmesini neden olabilecek birçok şey var. Onlar:

1- Stres

Kadınlarda saç dökülmesinin başlıca ve yaygın sebeplerinden birisi fiziksel veya duygusal strestir. Boşanma, geçirilen bir ameliyat, travma vb stres yaratan tüm durumlar bu dönemde büyük miktarda saç dökülmesi yapabilir. Bazen ani kilo kaybı,yüksek ateş gibi fiziksel değişiklikler de saç dökülmesine neden olmaktadır.

2-Gebelik

Hamilelik sonrası saç dökülmesinin en büyük sebebi  östrojen seviyelerindeki düşüştür. Çoğunlukla hamileliğin ardından 3-6 aylık dönemde saç dökülmesi meydana gelir.

3-Protein Eksikliği

Saç dökülmesini önlemek istiyorsanız besin tüketiminde bol protein olması çok önemlidir. Bazen insanlar diyet yaparken protein açısından zengin gıdaları keserler. Bu, protein eksikliğine yol açar ve bu olduğunda vücut, saç uzamasını durdurur. Protein eksikliğinden kaynaklanan saç dökülmesini tersine çevirmek ve önlemek oldukça kolaydır.Protein tüketimini arttırarak bunun önüne geçebilirsiniz.

4-Kalıtım

Kadınlarda saç dökülmesinin bir diğer sebebi kalıtımsallıktır.Kadınlarda saç dökülme öyküsü olan bir ailede, mevcut yeni nesil kadınları otomatik olarak bu duruma daha yatkın olacaktır.

5-Anemi

Saç sağlığı için çok önemli bir diğer besin ise demirdir.Kırmızı kan hücresi demir eksikliği anemisine neden olabilir, bu nedenle demirden zengin gıdaları tüketmeye gayret edin.

Saç Dökülmesini Önlemenin Yolları

1-Hindistan Cevizi Yağı Masajı

Bazı hindistancevizi yağları ısıtılabilir. Isıttığınız yağı parmak uçlarınızla masaj yapmak için kullanabilirsiniz.Bu, saç folliküllerinin kan akışını arttırmada, dolayısıyla onları güçlendirimede ve iyileştirmede faydalıdır.

2-Aloe Vera

Aloe Vera , saçların sağlıklı bir şekilde büyümesine yardımcı olan bazı enzimler içerir. Aloe Vera jelini doğrudan kafa derisine uygulayabilirsiniz. Aloe Vera aynı zamanda kepekleri kontrol eder, kaşıntıyı önler ve saç büyümesini de destekler.

3-Jojoba Yağı

4-Biberiye Yağı

Biberiye yüzyıllardır saç sağlığında kullanılmaktadır. Badem yağı ile karıştırılarak kullanımı en çok  tavsiye edilen kullanım şeklidir.Bu iki yağ doğrudan doğruya kafa derisine ve saçlara uygulanabilir.

5-Aromaterapi ve Meditasyon

Depresyon veya aşırı kaygı  durumlarınız var ise , bu hormonal dengenizi ciddi şekilde etkileyebilir. Bu, psikolojik durumunuzun fiziksel durumunuzu da etkileyebileceği anlamına gelir,bu nedenle aromaterapi  veya  meditasyon gibi yollarla depresyonunuzu azaltmaya çalışın, bu şekilde saçlarınız kötü ruh halinizden veya endişelerinizden kötü bir şekilde etkilenmez…

Bunların haricinde;

Meyan Kökü,Emu Yağı,Potasyumdan zengin gıdalar(muz),B vitamini de saç dökülesini azaltacak,hatta önleyecektir.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Logo
Enable registration in settings - general