Kolay Meditasyon İçin Yollar

     Kolay Meditasyon İçin Yollar Neler?

1-Sadece iki dakika oturun

  1. İki dakikalığına meditasyon yapmak gülünç gelebilir. Bir hafta boyunca günde sadece iki dakika ile meditasyona başlayın. Eğer bunu yapabilirseniz, iki dakika daha arttırın ve bunu bir hafta yapın. Her şey iyi giderse eğer, 2. ayda günde 10 dakika meditasyon yaparsınız ki bu inanılmaz! Ama önce kısa süreli başlayın.

    2-Her sabah ilk iş meditasyon yapın 

    “Her gün meditasyon yaparım” demesi kolay dediğinizi duyar gibiyiz, ancak bunu yapmaya üşenmeyin. Kalktığınızda her sabah bir hatırlatıcı ayarlayın ve onu göreceğiniz bir yere de “meditasyon” yazan bir not koyun.

    3-Sadece yapın

Çoğu insan nerede oturup, nasıl oturacağından, ne yastığı kullanacağından endişeleniyor.Hepsi güzel ama sadece bir sandalyeye oturarak veya kanepenizde başlayın. Ya da yatağınızda. Zeminde rahatsanız, çapraz bacaklı oturun. Her şeyden önce iki dakika,hiç bir şey düşünmeden durun.

4- Ne hissettiğinize bakın

Meditasyon oturumuna ilk yerleştiğinizde, nasıl hissettiğinizi öğrenin. Vücudunuz nasıl,ne hissediyorsunuz? Zihninizin kalitesi nedir? Meşgul? Yorgun? Endişeli? Bu meditasyon ile bunu anlamaya çalışın.

5-Nefesinizi sayın

Yerleştikten sonra dikkatini nefesinize çevirin.Burun yoluyla ciğerlerinize kadar nefesinizi çekin… İlk nefeste  “bir”, sonra nefeste “iki” diye saymaya çalışın. Bunu 10’a kadar tekrarlayın, sonra tekrar başlatın.

6-Sevecen bir tutum geliştirin

Meditasyon sırasında ortaya çıkan düşünceler ve duyguları samimi karşılayın.Onları arkadaş olarak görün, davetsiz misafirler veya düşmanlar olarak görmeyin. Onlar bir parçanız. Dostça davranın…

7-Zihni temizleme konusunda endişelenmeyin

Birçok kişi, meditasyonun zihninizi temizleme ya da tüm düşünceleri durdurma ile ilgili olduğunu düşünüyor.Aslında böyle değil. Bu bazen olabilir, ancak meditasyonun “amacı” sadece bu değildir. Düşünceleriniz varsa ki, bu normaldir. Hepimiz yapıyoruz.Dikkatinize odaklanarak pratik yapmaya çalışın.

Meditasyonunuz bittiğinde gülümseyin 

 Kendinize bu zamanı ayırdınız, sözünüzü tuttunuz, kendinizi biraz daha tanımaya çalıştığınız.Evet ruhunuza minnettar kalacaksınız.

Unutmayalım ki meditasyon her zaman kolay ya da huzur verici değildir. Fakat gerçekten şaşırtıcı yararları vardır. Bugün başlayabilir ve hayatınızın geri kalanında devam edebilirsiniz.

Meditasyonu daha iyi uygulamak için,rahatlatıcı meditasyon müziklerinden faydalanabilir hatta ilgili videoları izleyebilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Logo
Enable registration in settings - general