William Shakespeare Hakkında 16 İlginç Bilgi-William Shakespeare Kimdir

William Shakespeare Hakkında 16 İlginç Bilgi-William Shakespeare Kimdir

Kırmızı çift katlı otobüsler,İngiltere Kraliyet ailesi,Big Ben ve Westminister Manastırı’ndan sonra William Shakespeare, İngiltere’nin en tanınmış ikonlarından biridir. 

Onun oyunları, son 400 yıl boyunca tüm dünyada sahnelenmiştir ve sahnelenmeye devam edecektir.

William Shakespeare’in popülaritesi Romantik dönemden sonra ve Viktorya döneminde ortaya çıktı.

 Voltaire ,Samuel Taylor Coleridge ve Victor Hugo gibi şairlerin övgülerini alan Shakespeare şimdiye kadar yaşamış en büyük yazar olarak kabul edilir.

William Shakespeare hakkında bazı ilginç gerçekler hep beraber bakalım.

1. Shakespeare yanlış Adı Yanlış Yazılıyor

Shakespeare

Muhtemelen Shakespeare’in ismini doğru yazmıyoruz.Neden derseniz.Hayatta kalan birkaç orijinal imzada Shakespeare’in , “William Shakespe”, “Willm Shaksp”, “William Shakspere”, “Wm Shakspe”,“Willm Shakspere” ve “William Shakspeare” adlarını yazdığını biliyoruz. “William Shakespeare” diye yazılan bir kayıt hiç bir yerde ve kaynakta bulunmuyor.

2. Skandalı

Anne Hathaway ve william

Shakespeare,18 yaşındayken kendinden büyük 26 yaşındaki  Anne Hathaway ile evlendi.Evlendiklerinde karısı 3 aylık hamileydi.Düğünden altı ay sonra, ilk çocukları Susanna doğdu.

3. Çift hayat yaşadı!

Shakespeare’in çifte hayat yaşadığı söylenir. Nedeniyse Londra’da ünlü bir oyun yazarı olarak hayatını sürdürmesine rağmen, ailesinin bulunduğu memleketi Stratford’ta ise tanınmış bir işadamı olarak bilinir.

4. Shakespeare’in Soyu

Elizabeth torun

Shakespeare’in tek torunu Elizabeth

Shakespeare ve eşi Anne’nın üç çocuğu oldu. Tek oğlu Hamnet ve kızları  Susanna ve Judith. 

Hamnet 1596’da öldü  ve çocuğu olmadı.Kızı Judith’den de torunu olmadı.

Tek  torunu olan Elizabeth Susanna’nın kızıydı.

1670’de de Elizabeth çocuksuz öldü. Bu yüzden Shakespeare’in soyundan gelen,şu anda yaşayan kimse bulunmuyor.

5. Yetenekli girişimci

Shakespeare'in Stanford'ta Büyüdüğü Aile Evi

Shakespeare’in Stanford’ta Büyüdüğü Aile Evi

Shakespeare büyük bir emlak portföyüne sahipti.Çok yetenekli bir girişimciydi. Oyuncularıyla birlikte bir anonim şirket kurdu ve yazdığı her oyun için iyi bir ücret aldı. Shakespeare’in Stratford’da New Place adlı aile evi, bilindiğine göre kasabanın en büyük ikinci eviydi. 

6. Shakespeare’in Kayıp Yılları

Shakespeare’in 1585-1592 yılları arasında hayatının nerede geçtiği veya o yıllar içerisinde ne yaptığıyla alakalı hiç bir kaynak bulunmuyor.Bu yıllar “kayıp yılları” olarak adlandırılıyor. Hayatının pek çok dönemi için kayıtlar yetersiz olsa da, bu 7 yıl boyunca kesinlikle bir kayıt yoktur. 

7. Veba Salgını

veba salgını Londra

Shakespeare, 1603’te Londra’yı kasıp kavuran veba salgınından dolayı o süre zarfında oyun yazmak yerine şiire yöneldi.Çünkü tiyatrolar kapatılmıştı.

8. Asil bir katkı!

Çağının diğer yazarlarının aksine, Shakespeare varlıklı biri olarak öldü ve tüm servetini kızı Susanna’ya bıraktı.

9. Kendisi Bir Sözlüktü

shekespeare sözlük

“Shakespeare, oyunlarında 7,000’den fazla kelime kullanıyordu ve bu sözcükleri kullanmak onun için çok kolaydı.Bu kelime dağarcığının 17.000’den başlayarak 29.000 kelimeye kadar olabileceği düşünülürken, ortalama bir konuşma uzmanının kullandığı sözcüklerin sayısının en az iki katı sözcük bildiği düşünülmektedir.

10. İntiharlar

julies ceaser,romeo,juliet intihar

Shakespeare’in oyunlarında tam 13 kez intihar yoluyla ölüm meydana gelmiştir. Romeo ve Juliet’te, hem Romeo hem de Juliet intihar ediyorlarken, Julius Caesar’da Cassius ve Brutus, Brutus’un karısı Portia’nın yanı sıra birbirlerini bıçaklayarak öldüler.

11. Yazdıklarını Kitap Olarak Hiç Yayınlamadı

oyun yazarı

Shakespeare, okuma amacıyla değil, sahnede sergilenmesi için oyunlar yazdı ve bu yüzden hiçbir zaman oyunlarının hiç birini ticari olarak halka yayınlamadı. Şu anda  bizim nesillerimiz bundan nasıl faydalanıyor derseniz; John Hemminges ve Henry Condell, Shakespeare’in ölümünden yedi yıl sonra oyunlarını derlediler.Bizim nesillerimiz de bu kadar büyük bir sanat eserlerinden yoksun kalmadı.

12. En çok alıntı yapılan İngilizce yazarı!En Çok Alıntı Yapılan Yazar shakespeare

Oxford Sözler Sözlüğüne göre, Shakespeare şimdiye kadar İngilizce yazılmış veya konuşulan en çok alıntı yapılan kişidir.Edebiyat Ansiklopedisine göre ise Shakespeare, İncil’in yazarlarının ardından en çok alıntı yapılan İngilizce yazarıdır.

13. Kadınlara izin verilmezdi!

shakespeare-oyunları

Shakespeare döneminde kadınların oyunlarda oynamasına izin verilmedi,bu yüzden kadın rolleri bile erkekler canlandırdı.

14. Shakespeare’i Klingon’da okuyabilirsiniz.

Shakespeare’in oyunlarının çevrildiği 80 dil arasında, “Star Trek” bilim kurgu dizisi için geliştirilen dil Klingon en belirginidir. Klingon dilini anlarsanız Hamlet ve Much Ado hakkında hiç bir şey okumanıza gerek kalmaz.Klingon dili hayali bir dildir.

15. Kaybolan Oyunlar

Shakespeare, hayatı boyunca 37 oyun yazdı. Yani yılda ortalama 1,5 oyun yazıyordu. Yayımlanan bu 37 oyun dışında, en az iki oyununun kaybolduğu söyleniyor. Shakespeare oyunları: Cardenio ve Love’s Labors Won, herhangi bir yazılı kayıt bulunmayan ama yazdığı bilinen oyunlardır.

16. Shakespeare’in Kendi Mezarını Koruması

O dönemlerde mezar hırsızları çok fazlaydı ve Shakespeare kendi mezarı için yazı hazırladı. Böylece kimse onun cesedini  yerinden oynatmaya cesaret edemedi.Yazı şuydu;
”İsa’nın iyiliği için iyi bir dost,
Burada bulunan mezarı koruyanı tanrı korusun.
Kemiklerimi ayıran,yerinden oynatan insanı ise lanetlesin.”

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Logo
Enable registration in settings - general