Dünya’nın En Tehlikeli Meslekleri

Dünyadaki çeşitli iş gücü anketleri ve iş sağlığı kurumlarına göre her gün hayatlarını tehlikeye atan milyonlarca insan vardır. BLS veya ABD İş gücü İstatistik Bürosu, dünyanın en tehlikeli işlerini yılda bir kez listeleyen bir yönetim organıdır. Dünyadaki en tehlikeli işlerin listesine giren bazı işleri düşündüğümüzde, özünde, tehlikeli olarak nitelendirilme ihtimali düşüktür. Peki, bir işin tehlikeli olup olmadığını neye göre belirlenir? Bir işin dünyanın en tehlikeli işleri listesinin bir parçası olmasını sağlayan ana belirleyiciler nelerdir? Ölüm oranları, bir işin  tehlike türünü değerlendirmek için kullanılan ana ölçütlerden biridir.

1-Balıkçılar ve İlgili Meslekler

Bu kategori dünyanın en tehlikeli işleri listesinin başında gelir. Yüksek ölüm oranı olan bir iş olmaktan başka, denizde kaybolma olasılığı da vardır ve bu da rofesyonel balıkçılığı dünyadaki en tehlikeli işlerden biri haline getirmektedir. Bu tür işlerde ortalama yıllık maaş 20.000 ABD Doları’nın altında.

2-Uçuş Mühendisleri ve Profesyonel Uçak Pilotları

Bir kaza riski, bir kaçırma olayı veya kronik hastalıklara yakalanma riski ile birleşince, uçuş mühendisleri ve profesyonel uçak pilotlarının işinin zor olduğunu anlamak pek de tahmin edilemez değil.

3-Demir İşçileri ve Yapısal Çelik İşçileri

Kaynak işleri yapan işçiler, yüksek katlı binalarda çelik işler yapan kişiler ve benzer işlerde çalışan insanların ölüm riski gerçekten yüksek. Hatalı ekipman nedeniyle şok geçirme ve yüksek binadan düşme riski, bu iş grubunun dünyadaki en tehlikeli işlerden biri olduğunu gösteriyor.

4-Çatı Çalışanları

 Çatıdan düşme olasılığı bu işi riskli bir hale getiriyor.Şiddetli rüzgarlarda da çalışmak durumunda kalınca riski çok daha artıyor.

5-Madenciler

Madencilik her zaman tehlikeli bir meslektir.Hava temininin olmaması ve yeraltında tkalma ihtimalinin yüksek olması bu mesleğin tehlikeli işlerden biri olmasını sağlıyor.

6-Karayolları Sürücüleri ve Kamyon Şoförleri

Karayolu kazaları, araca bir şey olması,hırsızlar ve karayolunda kötü kişiler tarafından yaralanma riski, bu işi dünyanın en tehlikeli işlerinden biri haline getiriyor.

7-Çöp Toplayıcıları

Bu işin, dünyanın en tehlikeli işleri listesine girme ihtimali düşük gelebilir, ama ölüm oranı 41.8 (oldukça yüksek!), olduğundan bu listede yer almış. Yılanlar tarafından ısırılma ve kırık cam parçaları vb. yoluyla deride bir kesik veya çürük alma riski, bu kadar yüksek ölüm oranına sebep olmakta.

8-Çiftçiler

Evet,ABD’de de dünyada da en tehlikeli işler listesinde tarım vardır.Çiftçilerin ölüm oranı yaklaşık % 37’dir ve dolayısıyla bu meslek şu anda dünyadaki en tehlikelilerden biridir.Güneşe maruz kalmaktan dolayı bu oran bu kadar yüksektir.

9-Elektrikçiler

Her ne kadar bu giriş en üstteki kayıtlar arasında yer almalı olsa da, elektrikçilerin ölüm oranı diğerlerine göre düşüktür.

 

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Logo
Enable registration in settings - general