Dünyanın En Kapsamlı Yüz Transferi

Yaralı İtfaiyecinin Dünyanın En Kapsamlı Yüz Transferi Gerisinde Kaldı

Patrick Hardison, Amerika’nın Mississippi eyaletinde gönüllü itfaiyeciydi.Bir gün bir kaza meydana geldi ve bir adam evinde ateşler içerisinde sıkışıp kaldı.İtfaiyeci Hardison’ın yardım için içeri girmesinden hemen sonra tavan çöktü. Kaskı başından çıktı; o maskesinin erimesini hissetti. Gözlerini kapadı ve pencereden atladı. Bu genç insan,göz kapaklarını,dudaklarını,kulaklarını,burnunun bir çoğunu ve saçlarını malesef o gün kaybetti. Ayrıca bütün yüzünde, başında, boynunda ve üst gövdesi arasında üçüncü dereceden yanıklar vardı. Cildi çok ağır hasar görmüştü, gözlerini tamamen kapatamamıştı.

New York Üniversitesi Langone Tıp Merkezi’ndeki plastik cerrahi başkanlığında çalışan Eduardo D. Rodriguez onun için”5 Eylül 2001’den beri yüzünde normal bir doku kalmadı” diye belirtti.

Tıp merkezi yaptığı basın toplantısında, 41 yaşında ve 5 yaşındaki bir çocuğun babası olan Hardison’un bugüne kadar Dünya’da yapılan en geniş yüz naklininin gerçekleştirileceğini açıkladı.

Donör, David Rogebaugh adında bir  BMX bisiklet sürücüsüydü, ailesi karaciğerini, böbreklerini ve her iki gözünü de diğer hastalara yardımcı olmak için bağışladı. Donörleri alıcılarla eşleştirmek için çalışan LiveOnNY’den bir temsilci, annesine yüz nakli sorulduğunda tereddüt etmediğini ve oğlu için”yaşamı seven bir özgür ruhtu.” dedi.

Rodebaugh Temmuz ayında  Brooklyn’de başını çarparak öldü. O 26 yaşındaydı .Neredeyse Hardison’ın feci kazayı yaşadığı yaştaydı.

Yangını takip eden yıllar, Hardison için korkunç acılarla doluydu. Hardison bacağından yüzüne kadar 70’den fazla ameliyat geçirdi.Dışarı çıktığında güneş gözlüğü ve beyzbol şapkası arkasına gizlemek zorunda kaldı.Konuşmak ya da yemek yemek onun için  çok acı vericiydi.

Hardison’un bir arkadaşı, Rodriguez’in Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’nde ki çalışmalarını duydu ve Hardison,Rodriguez’in hastası oldu.

14 Ağustos 2015’de gerçekleşen nakil işlemi, NYU Langone tarafından sağlanan bir yardım aracılığıyla  finanse edildi. Hastane, maliyetinin 850.000 ila 1 milyon dolar aralığında olduğunu tahmin ettiklerini belirtti.

Üniversite, ameliyattan sadece üç ay sonra yani en kritik dönemden sonra operasyonun iyi geçtiğini ve hastanın günlük hayatına hızla geri döndüğünü” söyledi.

Hardison’da yaptığı açıklamada “Donör ve ailesine çok minnettarım,” dedi.

Doktoru Rodriguez, Hardison’ın ameliyatından sonra  “Bizim için çok duygusal bir değişim oldu,” dedi.

Nakillerin arkasındaki tıp bilimi son yıllarda hızlı bir şekilde ilerlemektedir. Hastalar, rahim nakilleri, penis nakilleri, el nakillerinde ve dil nakillerinde mucizevi sonuçlar almışlardır.

Dünyanın ilk kısmi yüz nakli, köpeği yüzünden dudaklarını, yanaklarını, çenesiyle beraber burnunun çoğunu kaybeden bir kadınla Fransa’da 2005 yılında gerçekleştirildi. İlk tam yüz nakli 2010’da İspanya’da gerçekleştirildi. Bu prosedürler, bu tür riskli ameliyatlar birinin yaşam kalitesini iyileştirip iyleştirmediğinine ilişkin bir sürü tartışmayı da başlattı.

2012’de Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, 15 yıl önce bir silah kazasından sonra yüzü bozulmuş olan 37 yaşındaki bir adamın en kapsamlı yüz naklininin tamamladığını açıkladı. 36 saatlik bu operasyonda 150’den fazla doktor, hemşire ve personel  vardı.

2015 yılına kadar toplamda, Dünya çapında yaklaşık 35 hastaya yüz nakli yapıldı. Komplikasyonların, hatta ölümlerin olması durumu maalesef ki çok yüksektir. Muazzam derecede karmaşık ve tehlikeli olan cerrahi müdahale iyi geçse dahi, vücutlarının yabancı parçayı reddedebileceği gibi önemli bir riskle karşı karşıya kalırlar. Birçok doktor, bu hastaların tüm yaşamları boyunca bağışıklık  ilaçları almaları gerektiğine inanıyor.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Logo
Enable registration in settings - general