Dünya’daki En Zehirli Canlılar

1-Kutu Denizanası

Evet,Dünyada ki en zehirli canlı, Kutu Denizanasıdır.Bir palmiye ağacının boyutuna yakın olan bu yaratık, bugüne kadar yaklaşık 6.000 kişinin ölümüne sebep oldu. Bu sayı, bu tip ölümlerde dünyada kaydedilen en fazla sayıdır.90 dakika gibi bir zamanda kişiyi öldüren canlı Güney Doğu Asya ve Avustralya sahil şeridinde bulunur. Bu mavi renkli deniz hayvanı dünyadaki en güçlü, yumuşak ama zehirli canlı.

2. Koni Salyangozu

1 Mermer koni salyangozunun bir damla zehri en az 25 büyük memeliyi öldürebilir. Çok tehlikeli olan bu salyangoz, aldatmacanın ustasıdır.5 ila 15 daika arasında öldürür.Endonezya,Asya Pasifiği ve Avusturalya’ da yaşar.Bir su bardağı boyundadır.Genellikle balıkla beslenir.Sokması acı vericidir.

3. Mavi Zehirli Ok Kurbağası

 Zehirinin küçük bir damlası (2 mikrogram) ölümcül bir özellik taşıyor ve yetişkin bir insanı öldürebilir.Zehiri 60 saniye içerisinde öldürmektedir.Dünyada bilinen zehirlenden 250 kat daha etkili olduğu düşünülmekte.Genellikle karınca yiyerek beslenirler.Bir çok türü bulunmaktadır.

4. Balon Balıkları

 Japonya’nın ve Çin’in pek çok yerinde lezzetle tüketilen bu balıkların bazı organları insanlar için ölümcüldür. Balon balığının zehiri, onu tüketen insanların  kaslarını tahrip eder, kalp atış hızını artırır baş dönmesi, kusmayla beraber birkaç dakika içinde nöbetle birlikte ölüm getirir.

5. King Cobra

Listemizdeki diğer hayvanlara kıyasla o kadar zehirli olmasa da, zehirini büyük miktarlarda enjekte etme kabiliyeti nedeniyle dünyadaki en zehirli canlılar listemize giriyor… Bir fili öldürmek için yeterli zehire sahip olduğu bilinmektedir. Yaygın bir  türdür ve Afrika, Asya ve Avustralya’nın bazı bölgelerinde bulunur bu da tehlikenin boyutunu anlamamıza yardımcı olur.

6. Mavi Halkalı Ahtapot

Mavi halkalı Ahtapot, kutu denizanası ünvanı  devralıncaya kadar, dünyanın en zehirli deniz canlılarından biri olarak kabul ediliyordu. Bu canlı bir lokmada 25 kişiye kadar insan öldürme yeteneğine sahiptir. Japonya’dan Avustralya’ya uzanan Pasifik okyanusunda bulunan bu canlının ısırığı, katlanılamaz derecede acılıdır ve zehri hemen kas ve kalbe etki eder. Bu ısırık halsizlik,nöbet hali ve birkaç dakika içinde ölümle sonuçlanır.

7. Taş Balığı

Taş balığı muhtemelen dünyanın en çirkin zehirli balığı. Çoğu zaman, bir taş balığı bir insana saldırdığında, ağrısı o kadar şiddetlidir ki, kişi saldırı aldığı bölgeyi kesmek ister. Isırığı ölümcül olmayabilir ve birkaç saat içinde tedavi edilebilir, ancak 2 ila 3 saatten fazla süre tedavi uygulanmazsa, küçük bir ısırık bile bir insan için ölümle sonuçlanabilir.

8. Brezilya Gezgin Örümcekleri

Brezilya gezgin örümcek olarak da bilinen banana örümcek,dünyanın en zehirli örümceğidir ve bu gibi zehirlenme durumlarında insan ölümlerinin çoğundan sorumlu örümcek olarak da bilinir.

9. İç Bölge Taipanı

 İç Bölge Taipanı, dünyanın en zehirli yılanı olarak kabul edilir, tek bir ısırığındaki zehirin etkisi 45 saniye içinde yüzü aşkın insanı öldürme kabiliyetine sahiptir. Avustralya’da bulunan bu yılan kesinlikle dikkat edilmesi gereken birşey.

10. Ölüm Stalker Akrep

Ölümcül sarı akrep dünyadaki en az zararlı akreplerden biridir. Zehiri sağlıklı bir insanı öldürmeye yetecek kadar güçlü olmasa da, küçük çocuklar ve kalp rahatsızlığı olan insanlar ölümcül bir risk altındadır ve bu akrep tarafından saldırıya uğranılırsa hemen tedavi gerekir.

 

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Logo
Enable registration in settings - general