Dünya’daki En Sıradışı Evler

1-Tuvalet Şeklinde Ev-Güney Kore

Bu şaheser Suwon-Güney Kore’de bulunur.”Kişinin endişelerini çözebileceği bir kutsal alan” olarak tanımlanır.Sergi Salonu ve Tema Parkı olarak kullanılmaktadır.Yapının böyle tasarlanmasının nedeni Suwon Şehrinin belediye başkanı Sim Jae-duck’ın  2002 Dünya Kupasına ev sahipliği yapan bu ülkenin şehir tuvaletlerini geliştirmek ve güzelleştirmek için çaba sarfetmesi sonucunda böyle bir proje düşüncesi ortaya çıktı.2012 Temmuz ayında tuvalet parkı açıldı.

2-Bart Prince Evi-ABD

Bart Prince, olağandışı yapılarıyla tanınan bir mimar. Bu evi 1983-1984 yılları arasında tasarlanmış ve yaptırmıştır.ABD’nin Philadelphia eyaletinde bulunuyor.Ev merkezi bir temanın etrafında dönmektedir ve ‘içten dışa’ tasarlanmıştır. Bart Prince’in kendi evinin tabii ki bu orijinal ve tuhaf tasarımın bir kanıtıdır. Havada asılı metalik yılan gibi görünümlü bir yapıdır ve bazı diğer esrarengiz özelliklerle birlikte alışılmadık görünümlü antenlere sahiptir.

3-Dal al Hajar-Yemen

Yemen’de bulunan Dal al Hajar, Dünya’da ki en sıradışı evlerinden biridir.1930’lu yıllarda İmam Yahya tarafından bir ‘yaz evi’ olarak inşa edilmiştir.Burası gerçekten bir evden çok bir saraydır. Yazlık olarak tasarlanmıştır. Tabanını oluşturan kaya birçok farklı katmandan ve seviyeden oluşur.

4-Kabarcıklı Ev-Fransa

Fransa’da bulunan bu yapı,70’li yıllarda Macar tasarımcı Antti Lovag ve moda tasarımcısı Pierre Cardin tarafından tasarlanmıştır. Gömme mobilyalar ve oval konveks pencereleriçoktur. Tasarım, Côte d’Azur’un manzarasından en iyi şekilde faydalanmak içindir ve pencereleri kesinlikle muhteşem bir manzara sunmaktadır…Cannes’ a 10 km uzaklıktadır. Tasarım son derece fütüristiktir ve birkaç tane ‘kabarcık’ şeklinden oluşan  pencereleri vardır. Yapıda şelaleler bulunmaktadır.Efsanevi festival partileri ve diğer büyük etkinlikleri nedeniyle ünlüdür.

5-Baş Aşağı Ev-Polonya

Polonya’daki Szymbark’da yer alan baş aşağı ev  ‘komünizm ve dünyanın sonu’ üzerine bir açıklama olarak tasarlandı. (Bunun anlamı ne olursa olsun …). Görünüşe göre bu yapı başınızın dönmesine neden olabilir.Dünyanın en sıradışı evi olmasıyla beraber en rahatsız edicisi de.

6-Yüzen Ev-Ukrayna

Yüzen ev, dünyanın en sıradışı ve en çarpıcı evleriden biridir. Burada adı biraz yanıltıcı olabilir,tabii ki ev aslında yüzmüyor,sadece bir noktada tutulmasını sağlayan tasarım çalışmalarının sonucunda yüzen bir evmiş gibi görünüyor. Ukrayna’da ki iddiaya göre bir aldatmaca olabileceği düşünülmektedir.

7-Çarpık Ev-İngiltere

Eğri ev, İngiltere’de bulunuyor.1765 yılında bir çiftlik evi olarak inşa edilmişti ancak 1830’larda bir pub haline getirildi. Sonrasında madenciler kullanmaya başladı ve temelin yanında aşırı çalışmalar yapılınca bu dönemde yapı sol taraftan batmaya başladı ve şuan ki görünümüne kavuştu.

8-Ayakkabı Ev-Güney Afrika

Güney Afrika’lı sanatçı ve otelci eşi için ayakkabı şeklinde bir ev inşa ettirdi.1990 yılında yapılan ev,8 dağ evi , kamp yeri, restoran, havuz ve barın bulunduğu kompleksin bir parçasıdır.Ev şuan da bir müzedir.

9-Ahşap Gökdelen-Rusya

 

Eski bir gangster olan Nikolai Sutyagin, Rusya’nın Arkhangelsk kentinde bulunan bu ‘ ahşap gökdelen ‘ in sadece iki katlı bir bina olarak inşa etti . Fakat, Japonya ve Norveç’teki ahşap evleri gezip gördükçe çatı alanını yeterince verimli kullanmadığına ikna oldu, bu yüzden de inşaatını sürdürdü. “Önce üç kat ekledim ama sonra ev çok mantıksız görünüyordu, mantar gibi” dedi. “Böylece bir başkasını ekledim ve hala istediğim gibi görünmüyordu bu yüzden devam ettim. Bugün gördüğünüz şey bunun sonucudur.”dedi. Şu an da Karısı ile birlikte en alt katta yaşıyor.

 

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Logo
Enable registration in settings - general