Dünyadaki En Eski ve Bilge Ağaçlar-Dünyanın En Eski Ağaçları

Dünyadaki En Eski ve Bilge Ağaçlar-Dünyanın En Eski Ağaçları

Hindistan’daki Shitala’nın Ağacı

Hindistan'daki Shitala'nın Ağacı

Shitala son derece özel bir ağaçtır ve bu fotoğraf National Geographic 2017 yılı en iyi fotoğrafları arasındadır. Hinduizm tanrıçası Shitala’nın hastalığı bu ağacın iyileştirdiği düşünülmektedir. Bu, ağaç bir tapınaktadır.

Bunut Bolong – Batı Bali, Endonezya

Bunut Bolong - Batı Bali, Endonezya

Bu kutsal ağacın muhteşem bir gövdesi var çünkü,gövdesi boyunca bir yola sahip.Köylüler ağacın çevresinde dua ediyorlar.

Maruyama-Kiraz Ağacı-Japonya

Maruyama-Kiraz Ağacı-Japonya

Japonya’daki o çok bilinen yıllık bahar geleneğinin bir parçası olan kiraz çiçeği festivallerinde, insanlar bu güzel kiraz ağaçlarını görmek için oraya akın ederler. Ancak hiçbiri Kyoto’daki Maruyama Parkı’ndaki 80 yaşındaki higan kiraz ağacından daha güzel değildir.

Tatlıcı Dükkanı Ağacı Hindistan

Tatlıcı Dükkanı Ağacı Hindistan

Bu ağaç,bir tatlı dükkanın ortasında.Evet, yanlış okumadınız…Hindistan’ın en kutsal ağaçlarından biridir.Tatlı dükkanının sahipleri, sağlık ve refah için ağaca dua ettiler.Sonrasında da ağacı kesmek yerine,dükkanı buraya yaptılar.

Tomb Raider Ağaçları – Kamboçya

Tomb Raider Ağaçları - Kamboçya

Angelina Jolie’nin 2001 yılında çevirdiği Lara Croft: Tom Raider adlı filmde,bu hayranlık uyandıracak ağaçlar dünya çapında ün kazandı.Ağacın kökleri, çevredeki mimari yapıyla iç içe geçmiş durumda.

Kutsal Kafur Ağacı Japonya

Kutsal Kafur Ağacı Japonya

Bu kafur ağacının çevresinde fotoğrafta da görüldüğü gibi, kutsal olduğunu belirtmek maksadıyla bir ip bağlıdır. Yaklaşık 2.000 yaşında olan bu çok eski ağaç,bir tapınak olarak kullanılmaktadır.Tapınak olarak kullananlar Şinto dinine mensup kişilerdir.

Abd-Kalifornia Luna

Abd-Kalifornia Luna

Bu ağacın kesileceğini haber alan, gönüllü aktivist Julia Butterfly Hill ve başka aktivistler ağacın içine oturarak bu eski ağacı korudular.Luna kesilmedi ve halen daha duruyor.

Porsuz Ağacı Zonguldak

Porsuz Ağacı Zonguldak

2016 Yılında Zonguldak’ta bulunan bu porsuk ağacı tam tamına 4112 yaşındadır.Bronz çağa ait olan ağaç Anadolu’nun bilinen en yaşlı ağacı olma özelliğini taşıyor.Halen daha çok sağlıklı olan ağacın 4000 yıl daha yaşayacağı öngörülüyor.

Sarv-e Abarkuh-Yezd- İran

Sarv-e Abarkuh-Yezd- İran

İran’daki bu selvi ağacının 4000 yaşında olduğu tahmin edilmektedir.Yezd şehrinde ki bu ağaç sayesinde pek çok turist bölgeyi ziyaret etmektedir.

Trembling Devi-Pando-ABD-Utah

Pando,kavak ağaçlarının tek bir organizma olduğu bilinmektedir.Bilinen en eski ağaçlar olmalarının yanı sıra,6.000.000 kilo ağırlığındadır ve bu durumda Dünya’daki yaşayan yani canlı en eski organizmadır.

80.000 yaşından fazla olduğu düşünülen bu erkek kavaklar,yeryüzündeki en eski klonal ağaç kolonisidir.

1 Comment

Leave a reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Logo
Enable registration in settings - general