Büyük Sfenks’i kim yaptı? Büyük Sfenks nedir? Mısır Piramitleri

Herkesin merakını cezbeden Büyük Sfenks ile ilgili her dönem bir soru işareti oldu.Kim yaptı ve neden? Bu denli muhteşem ve büyük bir yapı nasıl inşa edildi? Sfenks’in önemi nedir ? Aslana ait bir gövde ve insan yüzünden oluşan bu efsanevi  yaratık kim veya kimi temsil ediyor?

Büyük Sfenks’te keşfedilmeyi bekleyen çok fazla sır gizemini koruyor.

SFENKS’İN ÖZELLİKLERİ

Büyük Piramitler gibi diğer önemli yapıların bulunduğu Mısır (Kahire) Giza’daki Büyük Sfenks, 66 metre yüksekliğinde ve 240 feet uzunluğundadır.

 Büyük sfenks,antik dünyanın en büyük heykeli olma özelliğini taşımaktadır.

 Her bir tanesi 200 tona kadar çıkan kireç taşı bloklarından yapılmıştır .

 Sfenks’in yaşı tartışmaya açıktır. Düşünülenden daha yaşlı olabileceğini söyleyen araştırmacılar vardır. Onlara göre aslında Sfenks Mısırlılar tarafından inşa edilmemiş bile olabilir.

SFENKS’İ GERÇEKTEN KİM YAPTI?

 Bu konuyla ilgili çeşitli araştırmalar ve teoriler vardır.Kimileri,kölelerin Sfenksi ve Büyük Piramitleri bir çeşit kasnak sistemi kullanarak inşa ettiklerini öne sürmektedir.

Bazıları yapının Mısırlılar tarafından değil de Annunakiler(Sümer mitolojisi) tarafından inşa edildiği hakkında hemfikir.Bu düşünceye göre Anunakiler, yapıyı, uzaydan taşıdıkları yere yakın bir coğrafik konumda inşa ettiler.

 Sfenks ve Büyük Piramitlerin hizalanmasının, Mars’ta bulunan piramit benzeri yapıları yansıttığı söyleniyor.

Giza’nın uzay aracı için bir iniş alanı olarak hizmet ettiğini düşünenler de yok değil.

 

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Logo
Enable registration in settings - general