BABİL KULESİ NEDİR? BABİL KULESİ NEREDEDİR?

Babil Kulesi Nedir?

Dünyanın eski 7 harikasından birisi hepimizin bildiği üzere BABİL’İN ASMA BAHÇELERİ’dir.Babil Kulesi de bu bahçede yer almaktadır.İnanışa göre,cennete ulaşmak,tanrıya daha yakın olabilmek için yapılmıştır.

Kuranı Kerim’de,Tevrat’ta, sözü geçen Babil Kule’sinin adı en çok İncil’in Genesis hikayesinde geçmektedir.Bu sadece bir İncil hikayesi midir, yoksa bu dünyaca ünlü kulenin öyküsünün arkasında bir gerçek mi vardır?

Babil Kulesi Nerededir?

Genesis hikayesine göre, kule, Shinar adında bir yerde inşa edildi. Kimse tam olarak nerede olduğundan emin olamasa da, Shinar’ın Mezopotamya tarafında olduğuna inanılıyor.Şimdi diyeceksiniz ki,BABİLİN ASMA BAHÇELERİ Dünyanın 7 harikasından biriyse eğer,Babil Kulesi’de bu bahçede yer alıyorsa yeri zaten biliniyordur.Ama maalesef durum böyle değil.Burası harikalar içerisinde,coğrafik olarak konumu bilinmeyen tek yerdir.Genel olarak Irak’ın Babil şehri Hillah’da olduğu düşünülür.

Babik Kulesi Kanıtı

Kutsal Kitaplardaki ve benzer öykülerdeki tasvirlerin haricinde, Irak’ta bir kil tablet bulunmuştur. Bunların haricinde Babil Kulesi’nin varlığına dair hiçbir kanıt bulunamamıştır .

Bulunan tablet, Babil kralı Nebuchadnezzar II’nin portresi ile birlikte bir zigguratın yedi katmanını tasvir eder.

Tabletteki metinde açıkça, Nebukadnezar’ın kuleyi inşa etmek için öncülük yaptığından ve dünyanın dört bir yanından insanları yapıyı inşa etmeleri için bir araya getirdiği yazıyor.Kule “E-Temen-Anki yani Etemenanki olarak bilinmektedir.

ETEMENANKİ ZİGGURATI

Etemenanki, antik bir kuledir ve bölgenin yerel sakinleri Babil Kulesi’nin kalıntıları olduğuyla ilgili ciddi şüphe duymuşlardır , ama  kil tabletin bulunmasına kadar bununla alakalı başka hiç bir keşif olmamıştır. Bu alan 19. yüzyılda yerel halk tarafından yeniden keşfedildi ve 1913’te arkeolog Robert Koldewey tarafından kazıldı.

Babil Kulesi: GERÇEK Mİ YOKSA KURGU MU?

Babil Kulesi halen daha gizemini korumakta.Anlatılan hikayelerden kuşku duyanlar olduğu kadar gerçekliğine inananlarda bi hayli fazla. Dünya üzerinde yaşamış bir çok topluluk, yüzyıllardır kendi tanrılarını onurlandırmak için yükselen yapılar inşa etmişlerdir.Mısır piramitleri de bunun en büyük örneklerindendir.

Bu bağlamda düşünüldüğünde, göklere ulaşma amacı ile bir kule inşa eden ve bunun için işbirliği yapan insanlar düşüncesi, çok da olmayacak bir şeymiş gibi görünmüyor.

3 Comments
  1. insanlar allahin emriyle dunyanin her terefine sepelendiyinde ozleriyle silindrik mohurlerde tebiet resmlerini ,efsaneleri ve simvollari aparmishlar.kule efsanesi cox tesirli olduqu ucun babilde onun tekrarini tikmek istemishler.butun dunyanin aradiqi bu yer kafkaz daqlarinin eteyinde yerleshen ilisu kentidir.dunyanin bizden xeberi olmamasinin sebebi ise rus cari aleksandrin tariximizi oyrenmeyin yasaq etmesidir.nuhun gemisi de buradaki konku daqinda durur.dilimiz anadolu diline yaxin bir dildir.toponimlerde sumerlerde olduqu kimidir.butun medeniyyetlere aid kanitlar mevcuddur.

  2. hayir ben katilmiyorum babil kulesi asuri kirali tarafindan in$a edilmi$ti ne maksadala in$aettihinide biliyorum yùce tanriyi mizrakla vurmasini isterdi asriler kirali dinsiz ve allahi tanamiyordu o zamanlarda çok gùçlù bir kiraldi hiç allahi bile saymiyordu allah yoktu gokte ve yerde benim kimse benden ùstùn tanri yoktur derdi o zamanlarda asur kirali kendi askerlerine emir vererek burada bir bina kuracaksiniz be o binanin ùzerine çikip allahi vurup a$aha indiririm derdi aynisida yapti emir verdi ve kuleyi allahi vumak için i$aat ba$latirdi o zamanlarda bùtùn dùnya insanlari tek bir dil konu$urlardi o dilde aramice dildi in$aat ba$ladiktan sonra yùce tanri kulede çali$anlara her birisine ayri ayri diller verdi ve dil dehi$tidi o kuledeki çali$an i$çiler birinin dillerini anlamiyarak kuleyi istop etiler allahin emrile karincalar duvarin altindan girerek kaza kaza yiktilar sonradan goklerden bir ses geldi tanri asurilerin kiralina seslendi ey kiral sen bugùn nasil elimde kurturursun kim oliyorsunda yùce tanriya kar$i geliyorsun ona dedi ve unu tutup 7 sene asuri kirali cezalandirdi ve çole birakti 7 sene ona sadice havnan gibi una ot yedirdi 7 sene dolunca asur kirali yeniden goklerde allahin oldugunu ogrendi ve bagirdi en allahim dedi tanri una dedi $imdi artik benim gokte ve yerde tanri oldugumu bildin bundan sonrada seni afu ediyorum dedi 7 sene asuri kiranin cezasi daglarda geçti tovbe etti ve allaha dondù unuda allah afu etti babilonun manasi eski dile gore neden babilon diyorlar bùtùn dùnyanin oradan dùnyaya yayildi unun için babilon ismi verildi kuùrtçe ERMAN BELBILI demektir

  3. babil,babilion,vavilion ve s.kimi isimler bu adin menasini tam gostermir.onu babilistan kimi adlandirmaq daha doqru olardi.babilistan sozunu bele izah edek;bab-ilisudan.demek ki allahin kapisi ilisudadir.bab-ilisudan evvelce babilistan kimi deyilir,sonra ise babil,babilion vavilion kimi bashqa xalqlarin diline kecmishdir.iisus xristos sozunde i herflerinin arasina l herfini yerleshdirende de insanliqin yarandiqi yer melum olur.

Leave a reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Logo
Enable registration in settings - general