Babil Kulesi Nedir?

Dünyanın eski 7 harikasından birisi hepimizin bildiği üzere BABİL’İN ASMA BAHÇELERİ’dir.Babil Kulesi de bu bahçede yer almaktadır.İnanışa göre,cennete ulaşmak,tanrıya daha yakın olabilmek için yapılmıştır.

Kuranı Kerim’de,Tevrat’ta, sözü geçen Babil Kule’sinin adı en çok İncil’in Genesis hikayesinde geçmektedir.Bu sadece bir İncil hikayesi midir, yoksa bu dünyaca ünlü kulenin öyküsünün arkasında bir gerçek mi vardır?

Babil Kulesi Nerededir?

Genesis hikayesine göre, kule, Shinar adında bir yerde inşa edildi. Kimse tam olarak nerede olduğundan emin olamasa da, Shinar’ın Mezopotamya tarafında olduğuna inanılıyor.Şimdi diyeceksiniz ki,BABİLİN ASMA BAHÇELERİ Dünyanın 7 harikasından biriyse eğer,Babil Kulesi’de bu bahçede yer alıyorsa yeri zaten biliniyordur.Ama maalesef durum böyle değil.Burası harikalar içerisinde,coğrafik olarak konumu bilinmeyen tek yerdir.Genel olarak Irak’ın Babil şehri Hillah’da olduğu düşünülür.

Babik Kulesi Kanıtı

Kutsal Kitaplardaki ve benzer öykülerdeki tasvirlerin haricinde, Irak’ta bir kil tablet bulunmuştur. Bunların haricinde Babil Kulesi’nin varlığına dair hiçbir kanıt bulunamamıştır .

Bulunan tablet, Babil kralı Nebuchadnezzar II’nin portresi ile birlikte bir zigguratın yedi katmanını tasvir eder.

Tabletteki metinde açıkça, Nebukadnezar’ın kuleyi inşa etmek için öncülük yaptığından ve dünyanın dört bir yanından insanları yapıyı inşa etmeleri için bir araya getirdiği yazıyor.Kule “E-Temen-Anki yani Etemenanki olarak bilinmektedir.

ETEMENANKİ ZİGGURATI

Etemenanki, antik bir kuledir ve bölgenin yerel sakinleri Babil Kulesi’nin kalıntıları olduğuyla ilgili ciddi şüphe duymuşlardır , ama  kil tabletin bulunmasına kadar bununla alakalı başka hiç bir keşif olmamıştır. Bu alan 19. yüzyılda yerel halk tarafından yeniden keşfedildi ve 1913’te arkeolog Robert Koldewey tarafından kazıldı.

Babil Kulesi: GERÇEK Mİ YOKSA KURGU MU?

Babil Kulesi halen daha gizemini korumakta.Anlatılan hikayelerden kuşku duyanlar olduğu kadar gerçekliğine inananlarda bi hayli fazla. Dünya üzerinde yaşamış bir çok topluluk, yüzyıllardır kendi tanrılarını onurlandırmak için yükselen yapılar inşa etmişlerdir.Mısır piramitleri de bunun en büyük örneklerindendir.

Bu bağlamda düşünüldüğünde, göklere ulaşma amacı ile bir kule inşa eden ve bunun için işbirliği yapan insanlar düşüncesi, çok da olmayacak bir şeymiş gibi görünmüyor.