Vazelinin 10 Kullanımı

Vazelin nedir?

  • Pensilvanya’da 1859’da, 22 yaşındaki İngiliz bir kimyager olan Robert Augustus Chesebrough, petrol sondaj işlemi yapılırken doğal olarak ortaya çıkan  bu yan ürünün cildi iyleştirdiğini gözlemledi.

 Kesikleri ve yanıkları iyileştirmek de etkili olan bu ürün bir çok kişinin ilgisini çekti.

 Vazelin markası, 1872’de doğdu ve su anlamına gelen Almanca , “wasser” ve Yunanca yağ anlamına gelen”oleon”kelimelerinden türetildiği düşünülüyor. Vazelin petrol jölesi olarak da anıldı.1874’de ABD’de dakikada bir kavanoz satılıyordu.

Vazelini nasıl ve nerede kullanacağız dersek;

1. Kuru Ayaklar İçin Vazelin

Vazelin kuru ayaklar ve çatlamış topuklar için vazgeçilmez bir çözümdür.En iyi sonucu elde etmek için ayaklara bol vazelin sürün ve çorap giyin. Çoraplar yıkandıktan sonra eskisi gibi olmayabilir bu nedenle eski bir çorap veya gözden çıkardığınız bir çift çorabı kullanın.

2.Yüz Nemlendirici Olarak Vazelin

Vazelin,düşünüldüğü gibi gözenekleri tıkamaz, komedojenik değildir ve etkili bir yüz nemlendiricisi olarak kullanılabilir. Kolay emilmediği için gece kremi olarak kullanımı daha uygundur.

3. Saç Boyarken Boya Bulaşmasını Önler

Saç boyarken alnınıza vs. bulaşmasını önlemek için, bir çizgi halinde vazelin sürebilirsiniz. Bu boyanın teninize bulaşmasını önler.

4.Ayakkabı Parlatıcısı

Vazelin’i deri ayakkabılarınıza veya hatta çantalaranıza sürerek ucuz yolla onları parlatabilirsiniz.

5.Parfümünüzün Kalıcılığını Arttırın

Parfüm sıkmadan önce bileklerinize vazelin sürün.Üzerine parfüm sıktığınızda daha etkili olduğunu göreceksiniz.

6.Makyaj Temizleyici Olarak

Vazelini pamuğa sürün ve gözlerinize çok bastırmadan makyajınızı temizleyin.Arkasından rutin yıkama sabununuzla veya jelinizle yüzünüzü yıkayın.

7.Eski Farlarınızı Krem Göz Farına Dönüştürün

Eski farlarınızı,formundan dolayı kullanamadığınız farlarınızı atmayın ve üzerlerine biraz vazelin ekleyin.Bu sayede kullanmadığınız farlarınız krem fara dönüşerek tekrar kullanıma uygun hale gelecektir.

8.Dirsekleri Yumuşatır

Vazelin dirsekler için denenmiş ve etkili olduğunu da yıllardır ispatlamıştır.

9.Nasırı Yumuşatır

Özellikle topuklarda ve ayaklarda meydana gelen nasır sorunu için vazelin çok etkilidir.Nasırlı bölgeyi yumuşatır.

10.Kaş,Kirpik Bakımı

Uzun kirpiklere sahip olmaya yardım eden vazelin aynı zamanda küsen kaşlarada iyi bir çaredir.Yağlı yapısı sayesinde kıl köklerini beslemektedir.

 

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Logo
Enable registration in settings - general