Kadınlarda Saç Dökülmesini Önleme Yolları

Kadınlarda saç dökülmesi duygusallığa ve sinir bozucu durumlara yol açabilecek yaygın rastlanılan bir sorundur. Bir takım sağlık sorunlarının göstergesi olabilir ve bu sebeple göz ardı etmemek gerekir. Protein eksikliği ve  stres kadınlarda saç dökülmesine neden olan problemlerden bazılarıdır.

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Stres

Kadınlarda saç dökülmesinin başlıca sebeplerinden biri fiziksel ya da duygusal strestir. Boşanma, geçirilen bir ameliyat, travma gibi durumlar stres yarattığı için saç dökülmesine neden olabilir. Ani kilo vermek, yüksek ateş ve fiziksel değişiklikler de saç dökülmesine neden olabilir.

Gebelik

Hamilelik sonrası saç dökülmesi sıklıkla görülen bir durumdur.Gebelikten sonrasında ki östrojen seviyelerinde düşüş buna sebep olur. Çoğunlukla hamileliğin ardından 3-6 aylık dönemde dökülür.

Protein eksikliği

Saç dökülmesini önlemek için bol miktarda protein yemeniz çok önemlidir. Proteinden zengin gıdalar tüketmeye gayret etmeliyiz.

Anemi

Saç sağlığı için en önemlilerinden birisi de demirdir.Vücutta ki kırmızı kan hücresinin az olması demir eksikliği anemisine neden olabilir.

Kadınlarda Saç Dökülmesini Önleme Yolları

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

1-Aloe vera

Aloe Vera saçlarınızın sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olan bazı enzimler içerir. Jen aloa veradan yararlanabilirsiniz.

2-Hindistan cevizi yağı masajı

Bazı hindistan cevizi yağını kafa derinize, parmak uçlarınızla masaj yaparak uygulayabilirsiniz.Bu kan akışını hızlandıracak ve saçlarınızı güçlendirecektir.

 

3-Vitaminler ve mineraller

 B vitamini saç sağlığında son derece önemlidir. Biotin adı verilen B vitamininin bu formu,  saçların uzaması ve sağlığı açısından önem taşır. Bu nedenle vücudunuzda her zaman uygun miktarda biotin bulunmalıdır.

4-Jojoba yağı

Jojoba yağı, yüz yıldan uzun bir süredir kullanılıyor.Saç için çok güçlü etkiye sahiptir.Aktarlardan edinerek saç diplerine masaj uygulaması yapabilirsiniz.

5-Biberiye

Biberiyeyi badem yağıyla karıştırarak saç diplerine uygularsanız saçlarınız güçlenecektir.Biberiye saçlar için Dünya’da çok fazla kullanılmaktadır..

6-Meyankökü

Saçı besler,güçlenmesini sağlar.

7-Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı gıdalarla beslenerek sağlıklı uzayan saçlara sahip olabilirsiniz.

8- Meditasyon ve Aromaterapi 

Aşırı kaygılı dönemlerde veya depresyon yaşadığınız zamanlarda hormon dengesi bozulabilir.Böyle zamanlarda meditasyon ya da aromaterapi ile sıkıntınızı azaltmaya çalışın.Bu durumda saçlarınızın sağlığını da korumaya yardımcı olursunuz.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Logo
Enable registration in settings - general