Hindistan Cevizi Yağının Faydaları

Hindistan cevizi yağının ;cilt bakımı, saç bakımı, kilo kaybı, bir dizi enfeksiyona ve hastalığa karşı sindirim ve bağışıklığı geliştirme gibi birçok yararı vardır.Son zamanlarda insanlar bu yağın yaratabileceği harikaları keşfediyorlar ve dünya genelinde popülarite kazanmaya devam ediyor.

Bu yağın bilinen faydalarından bazılarına göz atacak olursak;
Cilt bakımı

Hindistan cevizi yağı, kuru cilt de dahil olmak üzere her cilt tipinde etkili bir nemlendirici olarak işlev gören mükemmel bir masaj yağıdır . Mineral yağdan farklı olarak, bu yağın uygulanmasından dolayı cilt üzerinde herhangi bir olumsuz yan etki yapma şansı yoktur. Bu nedenle, kuruluğun önlenmesi için güvenli bir çözümdür. Normalde yaşlanmaya eşlik eden kırışıklıkların ve sarkmaların görünümünü de geciktirir.
İyi bilinen antioksidan özelliklerinden dolayı erken yaşlanma gibi dejeneratif hastalıkların önlenmesinde yardımcı olur . Ayrıca sedef , dermatit , egzama ve diğer cilt enfeksiyonları gibi çeşitli deri problemlerinin tedavisinde de yardımcı olur . Bu kesin nedenden ötürü, hindistancevizi yağı sabun, losyon ve cilt bakımında kullanılan kremler gibi çeşitli vücut bakım ürünlerinin temel bileşenini oluşturur.
Saç bakımı

Hindistan cevizi yağı saçların sağlıklı bir şekilde büyümesine yardımcı olur ve saçınıza kaliteli bir parlaklık kazandırır. Ayrıca, saçınızda çeşitli çirkin veya sağlıksız niteliklere neden olabilecek protein kaybını azaltmada son derece etkilidir . Saç bakımı yağı olarak kullanılır.Saç için satılan ürünlerin bazılarında mutlaka görürsünüz.Aslında mükemmel bir saç kremidir ve hasar görmüş saçların yeniden büyümesine yardımcı olur . Yıpranmış saçların beslenmesi ve iyileştirilmesi için gerekli gerekli olan proteinleri de sağlar. Araştırma çalışmaları,saç dökülmesinden kaynaklanan yıpranmalara karşı saçlara daha iyi koruma sağladığını gösteriyor.Başınıza hindistan cevizi yağı ile düzenli olarak masaj yaparsanız, kuru kafa derinizi kepekten arındırabilirsiniz. Aynı zamanda, saçı bit ve bit yumurtasından da arındırır.
Zayıflama

 Hindistan cevizi yağı,kilo verdirir. Araştırmalar, hindistan cevizi yağının kadınlarda abdominal obeziteyi azaltmaya yardımcı olduğunu öne sürüyor.Sindirimi kolaydır.Tiroid ve endokrin sistemin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Vücudun metabolik hızını arttır ve daha fazla enerji yaktırır. Obez ve kilolu kişilerin kilo vermelerine yardımcı olur. Bu nedenle, her gün pişirme yağı olarak hindistancevizi yağı kullanan tropik kıyı bölgelerinde yaşayan insanlar obez veya aşırı kilolu değildir.
Sindirim: 

Sindirim sisteminin iyileştirilmesine yardımcı olur ve böylece irritabl bağırsak sendromu da dahil olmak üzere çeşitli sindirime  ve  mideye ilişkin sorunları önler. Hindistan cevizi yağında bulunan doymuş yağlar ve hazımsızlığa neden olabilecek mantar,çeşitli bakteri ve parazitlerle mücadelede destek olurlar. Aynı zamanda vitaminler,mineraller ve amino asitler gibi diğer besin maddelerinin emiliminde de yardımcı olur .
Diş bakımı

Kalsiyum dişlerimiz için çok önemlidir. Hindistan cevizi yağı, vücut tarafından kalsiyumun emilimini kolaylaştırdığı için dişlerin güçlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda diş çürümesini önler. Son yapılan araştırmalar hindistan cevizi yağının plak oluşumunu ve plak kaynaklı diş eti iltihabını azaltmada faydalı olduğunu da ileri sürmektedir.
 Diğer Faydalar
Hindistan cevizi yağı, aşağıda açıklanan diğer bir takım yararlar için de tavsiye edilebilir.
Enerjiyi Artırır: Hindistan cevizi yağı, vücut geliştiriciler,diyet yapan kişiler ve sporcular, tarafından sıklıkla kullanılır. Bu yağın diğer yağlardan daha az kaloriye sahip olmasının en büyük nedeni, yağ içeriğinin kolayca enerjiye dönüşmesi ve kalpte ve arterde yağ birikimine yol açmamasıdır.. Hindistan cevizi yağı dayanıklılığı da artırmaya yardımcı olur ve performans arttırır.
Stres hafifletme: Hindistan cevizi yağı çok rahatlatıcıdır ve bu nedenle stres gidermeye yardımcı olur. Kafaya uygulamak, ardından yumuşak bir masaj yapmak, zihinsel yorgunluğun ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.
Kemikleri güçlendirir: Daha önce de belirtildiği gibi hindistancevizi yağı vücudumuzun önemli mineralleri absorbe etme kabiliyetini geliştirir. Bunlara kemiklerin gelişimi için gerekli olan kalsiyum ve magnezyum dahildir . Bu nedenle, orta yaştan sonra osteoporoza yatkın olan kadınlar için çok yararlıdır .
Enfeksiyonlarda etkili:Enfekte bölgelere uygulandığında, hindistancevizi yağı toz, hava, mantar, bakteri ve virüslerden koruyan bir kimyasal tabaka oluşturur. Hindistan cevizi yağı hasarlı dokuların iyileşme sürecini hızlandırdığı için çürüklere karşı oldukça etkilidir.
Hindistan cevizi yağı maskeleri için tıklayın.
We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Logo
Enable registration in settings - general