Neden F klavye Öğrenelim?

Değerli arkadaşlarımız sizlere bu yazımızda F klavyenin önemine anlatmak istedik.

Neden F klavye Öğrenelim?

Öncelikle şunu belirtmek istedim. Değerli arkadaşlar Başbakanlık genelgesi ile birlikte 2017 yılı sonuna kadar bütün kamu kurumlarında F klavye kullanılmak üzere zorunlu hale getirildi. F klavyenin zihinsel işlem ve becerileri geliştirdiği biliyor muydunuz ?  F klavye Türkçe için tasarlanmış bir klavyedir. F klavyede harflerin yerleşim düzeni, Türkçenin dil yapısı, el ve parmakların kolay kullanılması dikkate alınarak  yapılmıştır. F klavye Türkçedeki harflerin kullanılma oranları, sesli-sessiz ilişkileri, hece kelime ve cümle yapıları, el bilek ve parmakların basma kuvvetlerine göre düzenlenmiştir. Türkçenin ses yapısına göre en çok kullanılan sesli harfler klavyedeki orta sıraya ve en güçlü parmakların altına yerleştirilmiştir. Az kullanılan harfler ise diğer sıralara ve kenarlara yayılmıştır. Bu özellikleri nedeniyle F klavye, Türkçe metinleri yazarken hız, verimlilik, dikkat, zamanı iyi kullanma, az yorulma, el ve beyin uyumu gibi çeşitli yararlar sağlamaktadır. F klavyede parmakların yeri değiştirilmeden orta sıradaki 8 harfle Türkçe metnin yüzde 55 i yazılabilmektedir. iki elin birlikte kullanıldığı klavyede kaleme göre beynin her iki yarım küresinin de yazma sürecine katılıyor. F klavye zihinsel işlem ve becerileri geliştirmektedir.

F KLAVYEDE SAĞ  EL % 51 SOL EL % 49 KULLANILIYOR !F KLAVYEDE SAĞ  EL % 51 SOL EL % 49 KULLANILIYOR ! F klavyede Türkçe metinleri yazarken sağ el yüzde 51, sol el ise yüzde 49 kullanılmaktadır. Bu durum her iki beyin yarım küresinin de yazma sürecine dengeli katılmasını sağlamaktadır.  “Dünya standardı Q klavye, İngilizce ve diğer dillerde yazı yazmak için çok uygundur. F klavye ise Türkçe için tasarlanmış bir klavyedir. Q klavyede ‘testere, adeta, esaret, berbat, araba, radar’ gibi çok sayıda kelime, sadece sol elle, ‘kilim, işlik, koyun, okul, çinko, önlük’ gibi çok sayıda kelime de sadece sağ elle yazılmaktadır. Oysa F klavyede Türkçe kelimelerin yazılmasında iki el birlikte ve eşit kullanılmaktadır. Türkçenin dil yapısına uygun geliştirilen F klavye, düşünme, anlama, sorgulama, dikkat, yaratıcılık ve üreticilik gibi zihinsel becerileri geliştirmeye katkı sağlamaktadır.
08.07.2017

 

Ankara’da klavye kursu için buraya tıklayın!

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Logo
Enable registration in settings - general