Roma İmparatorluğu Hakkında İlginç Bilgiler

Roma İmparatorluğu Hakkında İlginç Bilgiler

Roma İmparatorluğu, dünyada bilinen en güçlü  imparatorluklardan biridir.Şimdi sizlere Roma İmparatorluğu ile ilgili ilginç gerçekleri özet halinde anlatacağız.

1.Kuruluş

Roma mitolojisine göre.Romulus Roma imparatorluğunun kurucusudur.Roma efsanesine göre Romulus’un Remus adında bir ikiz kardeşi vardır.Bebekken bu ikiz kardeş Roma’da terkedilmiştir.Bir kurt onları bulmuştur ve emzirerek yaşamalarını sağlamıştır.(Resimdeki heykelde de bu anlatılır.)Ama büyüdüklerinde Romulus,kardeşi Remus’u öldürür ve Roma’nın ilk hükümdarı olur.Roma imparatorluğunun devri bu şekilde başlamış olur.

2.İntihar

Roma imparatorluğunda, eğer insanlar intihar etmek isterlerse, Senato’ya başvurmak zorundadırlar ve dilekçelerinin onaylanması halinde intihar etmekte serbest olurlardı.Senatoya başvurmazlarsa arkalarındaki kişilere ekonomik olarak cezalar verilirdi.

 3.Göksel Roman

MS 2. yüzyılda Roma’da yazılmış bir roman vardır. Bu roman Ay’a uçan kaşifleri,emperyalist göksel krallıklar arasındaki gezegenler arası savaşı,uzaylılarla ilk karşılaşmayı ve okyanusun karşısında bir kıtanın keşfedilmesi gibi özellikleri anlatan ve halen kaybolmamış veya yok olmamış bir romandır.

 4.Cinsellik ve Kirpikler

Romalılar, kirpiklerin az olmasını aşırı cinsel ilişkiye girmeye bağlıyorlardı.Bu yüzden kadınlar kullandıkları kozmetikleri kirpiklerini daha dolgun ve uzun göstermeye çalışırlardı.Uzun kirpik bekaret göstergesiydi.

 

5.Yemek Kültürü

Romalılar  yemek yerken kanepede uzanmaktan hoşlanırlardı. Yemekleri elleriyle yerlerdi.Bazen bir kaşık kullanırlardı ama asla bir bıçak ve çatal kullanmazlardı. Zengin Romalılar, leylek, kızarmış papağan ve hatta flamingo gibi yiyeceklerle kendilerini şımartırlardı.

6.Yaşam Ömrü

Antik Roma’da yaşayanların hayat beklentisi sadece 20-30 yıldı. Bu 1966 yılında Keith Hopkins tarafından söylendi.

7.Diş ve Giysi Temizliği

Eski Roma’da idrar elbise yıkamak için kullanılıyordur.Geniş alanlara idrarlar doldurulur ve giysiler öyle yıkanırdı.Bunun için idrar satanlar bile vardı.Ayrıca dişlerini beyazlatmak için de yine idrar kullanırlardı.

8.Ter ve Ölü Deri

Antik Roma’daki kadınlar,güzelliklerini korumak ve ciltlerini daha da güzelleştirmek için Gladyatörlerin terini satın alırlardı.Hatta gladyatörler ölü derilerini bir metal yardımıyla kazırladı ve bunlar krem yapılarak satılırdı.

9.Tuvaletler

O dönemlerde tuvalet,dışkı ve kanalizasyon tanrıçaları olduğuna inanırlardı.Tuvaletleri ortaktı.Hiç bir bölme ile ayrılmayan yerlerdi.

10.Öpüşmek

Roma İmparatoru Tiberius öpüşmeyi yasakladı.Çünkü öpüşmenin mentagra (iltihaplı kıl folikülleri) denen bir mantar hastalığının yayılmasına neden olduğuna inanıyordu.

11.En Uzun Savaş

Romalılar ve Persler arasındaki savaş yaklaşık 721 yıl sürdü. Evet yanlış okumadınız.Bu, insanlık tarihindeki en uzun savaştır. 

12.Vesta Rahibeleri

M.Ö. 7. yüzyılda, antik Roma’da “vesta rahibeleri” vardı.Onlar,30 yaşına kadar bekaretlerini korumak zorundaydı ve asla bir aşk yaşayamazlardı.Cinsel ilişkide bulunarak bu kuralı ihlal eden Vesta bakireleri canlı canlı gömülmüşlerdir.

Vesta rahibeleri herkesin kız kardeşleri olarak görülmekteydi. 6 ve 10 yaşları arasında en soylu ailelerin kızları arasından seçilirlerdi.
Toplamda 6 rahibe seçerlerdi.Görevlerini tamamladıklarında serbest olurlardı.Tapınanakta bir ateş yanar ve bu rahibeler o ateşi korumak zorundadırlar.Bu Roma ülkenisin ayakta kalmasını simgeler.O ateş hiç sönmemelidir.Rahibeler,halk tarafından çok sevilirler ve itibar görürler.Yüzlerinde veya bedenlerinde yara izi olanlar asla bu göreve kabul edilmezler.

13.Kan

Romalılar Gladyatör kanı içiyorlardı.Çünkü bu güçlü ve şiddetli adamların kanının epilepsiyi iyileştirme gücü olduğunu düşünüyorlardı.

14.Tuvalet Süngeri

Tuvaletlerde herkesin ortak kullandığı sopa ucuna takılmış temizlik süngerleri bulunuyordu.Süngerleri ayaklarının altından akan su kanalında duruluyor ve ayağa kalkmadan süngeri ön taraftaki delikten geçirip, temizliklerini yapıyorlardı. Spongia adı verilen süngeri bir başkasının kullanması için yine aynı yere koyuyorlardı.

15.Yamuk Burun

Antik Roma’da, yamuk bir burnun olması liderliğin bir işareti olarak kabul edilirdi.

16.Çinli Sarışın Mavi Gözlüler

Çin’in Liqian kasabasının insanları sarı saçlı ve beyaz tenlidir. Bazı tarihçiler onların kayıp bir Roma yerleşiminin torunları olduklarını iddia ediyorlar.En yaygın teori, Liquian  kasabasının sakinlerinin özelliklerinin, Roma general Marcus Crassus’un kayıp ordusuyla alakalı olduğuna inanıyorlar. 

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Logo
Enable registration in settings - general