Dünyadaki En Tehlikeli Bitkiler

10-Gympie-gympie

Avustralya ve Endonezya’daki yağmur ormanlarında bulunan çalı türüdür. Küçük ısırgan tüyleri, tüm bitkiyi kaplar ve dokunulduğunda güçlü bir nörotoksin verirler. Bu tüyler, deriye nüfuz eder ve aylarca sürebilen acı verici bir batma hissine neden olurlar.

9-Ceset Çiçeği

Bu listedeki diğer bitkilerin aksine, ceset çiçeği insanları öldürmez.Çok kötü bir koku yayar.Çoğu zaman çürüyen bir cesedin kokusuyla karıştırılır.O yüzden bu ismi almıştır.Demek ki bütün çiçekler güzel kokmuyormuş!

8-Bebek Gözü

İnsanlar için oldukça zehirlidir ve kalp kası dokusu üzerinde ani etki edebilecek bir kardiyojenik zehir üretmektedir.Bu da kalp krizine neden olmaktadır. Çileklerin yutulması genellikle kalp durması ve ardından ölümle sonuçlanır.

7-Hintyağı Bitkisi

‘Breaking Bad’  dizisini izleyenler bu bitkinin etkilerini hatırlayabilirler.Tedavi edilmediği takdirde bir hafta içinde ölüm gerçekleşebilir. Dünyanın en ölümcül bitkilerinden biri olarak düşünülmesine rağmen, zehirlenmelerle ilgili raporlar nadir görülür.

6-Melek Borusu (Brugmansia)

Melek Trompeti tamamen zehirlidir.Tohumları ve yaprakları çok tehlikeli olan bir bitkidir. Yutulmasının etkileri, kasların felç olması, ağız kuruluğu, migren, halüsinasyon ve sonuçta ölüm olabilir.Bu listedeki pek çok bitkiden farklı olarak Melek Trompet ,vahşi doğada tükenmiş ve ticareti yasaklanmıştır.

5-Manşinel (Manchineel) Ağacı

Bu ağacın meyveleri, bir elma ağacının yüzeyine benzer bir  özellik taşıyor; ama bu elmaya benzer meyve zehir dolu. Yerken tatlıdır fakat, tadı çabucak değişir,boğazı yakan bir sansasyona dönüşür . Mağdurlar,acı verici bu deneyim nedeniyle yutkunamazlar. Bu ağacı yakmakta tehlikelidir.Yanan  ağacın dumanı ciddi göz sorunlarına neden olabilir.

4-Toxicoscordion venenosum

Bu bitkiyle etkileşime girmek ölümcül olacaktır.Küçücük bir miktar tüketmek bile, kanda meydana gelecek değişimlerle ve organ yetmezliği nedeniyle ani ölüme neden olur.

3-Su Baldıranı (Cicuta)

Kuzey Amerika’nın en toksik bitkisinden biri olan Cicuta, daha çok su baldıranı olarak bilinir ve merkezi sinir sistemini etkileyen bir zehir içerir. Tüketimden sonra ki ilk semptomları, mide bulantısı, kusma, karın ağrısı ve ardından nöbetlerin hızla ortaya çıkmasıdır. Bu beynin şişmesine, kas sorunlarına ve hatta böbrek yetmezliğine neden olabilir.

2-Kurtboğan

Tüm zehirli çiçeklerin kraliçesi olarak bilinen bu bitki türü, birkaç saat içinde insanları öldürebilecek aktif toksini içerir. Mide bulantısı, kusma ve ishal belirtileri neredeyse hemen ortaya çıkar ve ağızda ve yüzde yanma hissi başlar. Ölüm genellikle 2-6 saat içinde gerçekleşir.

1- İntihar Ağacı (Cerbera Odallam)

Hindistan ve Güney Asya’ya özgü bu bitki türü, bataklıklar ve bataklık alanlarda yetişir. Tohumları, cerberin içeren güçlü bir zehir üretir; Kalp kasını bloke eder, düzensiz bir kalp atışına neden olur ve ölüme yol açar. Otopside zehirin tespit edilmesi çok zordur. Hindistan’da 1989 ve 1999 yılları arasında sadece Kerala eyaletinde 500’den fazla kayıtlı vakayla cinayet veya intihara teşebbüs için kullanılmıştır…

 

1 Comment
  1. ilginç,güzel..

Leave a reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Logo
Enable registration in settings - general